owoce leśne

W sezonie letnim, natura obdarowuje nas wspaniałymi owocami. Maliny, jagody i inne owoce leśne są pyszne i zdrowe, ale u niektórych mogą wywołać reakcje alergiczne. Jak objawia się alergia na owoce leśne?

Owoce a alergia

Owoce należą do dużej grupy alergenów pokarmowych. Wiele z nich zachowuje swoje właściwości alergizujące także po przetworzeniu, co od uczulonych wymaga unikania tego typu produktów. Najwięcej owoców spożywamy w okresie letnim. Wtedy mamy dostęp do owoców sezonowych, które najlepiej smakują. Maliny, jeżyny czy jagody goszczą na straganach i tylko zachęcają swoim widokiem do zakupu. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ich konsumpcję. Tak jak wspomnieliśmy, owoce to jedne z popularnych alergenów. Które z owoców leśnych mogą nas uczulić? Co warto wiedzieć na temat takiej alergii pokarmowej?

Maliny

Maliny są pyszne, choć sezon na nie nie trwa długo. Najlepiej smakują świeże lub w formie soku, który często podajemy swoim pociechom, szczególnie w okresie przeziębień i grypy. Maliny to jeden z mocno uczulających owoców. Alergia na maliny często pojawia się u dzieci. Zbyt duża ilość spożytych owoców może wywołać biegunki czy objawy ze strony skóry. Warto więc ograniczyć ilość malin w letniej diecie lub całkowicie wykluczyć je z jadłospisu. Wiele produktów dla dzieci, takich jak kaszki czy deserki zawiera maliny, jednak ostrożnie podchodźmy do ich tematu, zwłaszcza, gdy dziecko ma  już uczulenie np. na truskawki.

Jeżyny

Do grupy owoców leśnych należą jeżyny. Czarne owoce, które budową przypominają maliny, spotkamy w lasach czy na działkach. W tym wypadku mamy bardziej optymistyczną informację, ponieważ jeżyny rzadziej uczulają. Jeżyny, podobnie jak maliny są drobnopestkowcami, jednak pomiędzy nimi nie zawsze zachodzą reakcje krzyżowe. Niektórzy alergicy nie odczuwają żadnych objawów, więc ze spokojem mogą pałaszować zdrowe jeżyny. Oprócz malin, mogą reagować z jabłkami, gruszkami czy śliwkami – na te alergeny powinniśmy uważać.

Jagody i borówki

Jagody i borówki to dość drogie owoce, ponieważ kosztowne jest ich pozyskanie. Te dary natury działają pozytywnie na zdrowie, uspokajają i wzmacniają nasz wzrok. One niestety także uczulają, więc należy na nie uważać. Po ich zjedzeniu może pojawić się wysypka skórna czy stan zapalny gardła. Uczulają jednak rzadziej niż maliny czy truskawki, dlatego najlepiej obserwować reakcje organizmu.

Poziomki

jagodyDrobne owoce, jakimi są poziomki tuż obok malin i truskawek, zachwycają słodkim smakiem w czasie lata. Poziomki uczulają podobnie silnie jak maliny czy truskawki. Alergia na te owoce często pojawia się u niemowląt, dlatego maluszkom do 1. roku życia, raczej nie zaleca się ich podawania. Wprowadźmy je do diety nieco później, obserwując zachowanie organizmu dziecka.

Katarzyna Antos