Ciąża i dziecko NAJNOWSZE

Dla kogo przedszkole za darmo?

przedszkole za darmo

Już we wrześniu rozpocznie się nowy rok przedszkolny. Maluchy powrócą do placówek, a niektóre dopiero zaczną uczęszczać do przedszkola. Dla kogo przedszkole za darmo? Którzy rodzice będą mogli skorzystać z takiego przywileju?

Przedszkole – ratunek dla rodziców

Gdyby nie przedszkola, zapewne wielu rodziców nie mogłoby swobodnie pracować, zarabiając na dzieci, siebie i utrzymanie domu. Nie każda rodzina ma do dyspozycji babcię, czy ciocię, która chętnie zajmie się maluchem, gdy jego rodzice są w pracy. Na ratunek przychodzą przedszkola, w których dzieci mają zapewnioną opiekę, wyżywienie oraz mnóstwo kreatywnej zabawy. Umożliwiają jednocześnie integrację z rówieśnikami, socjalizację oraz rozwój pod wieloma względami. Dzieci uczą się poprzez zabawę, odkrywają świat wraz z uśmiechniętymi przedszkolankami. Wszystko brzmi pięknie, ale rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa. Dzieci przybywa, a miejsca w placówkach przedszkolnych są ograniczone. Kolejki, zapisy – to polskie realia. Oczywiście funkcjonują także przedszkola prywatne, ale nie każdy rodzic może pozwolić sobie na taki, dość duży wydatek.

Darmowe przedszkole – kto z niego skorzysta?

Miasto Warszawa, czyli nasza stolica postanowiła wyrównać szanse, dając tym samym wszystkim rodzicom możliwość, by ich dzieci mogły uczęszczać do przedszkola. Życie w stolicy nie należy do najtańszych, a rodzice chcą kontynuować karierę zawodową. Już od września, wszystkie rodziny będą posłać dziecko do przedszkola publicznego za darmo. Opłatom podlegać będą jedynie posiłki dzieci. Warszawa chce, by wszystkie dzieci miały równy dostęp do edukacji przedszkolnej. Taka decyzja prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest bardzo dużym odciążeniem dla rodziców. Koszty pobytu dzieci powyżej 6 godzin dziennie, w skali miesiąca sięgają ok. 1 tysiąca złotych. Do przedszkoli uczęszcza w samej stolicy ponad 45 tysięcy dzieci. Warszawiacy posiadający maluchy mogą się cieszyć. Jeśli tylko przysługuje im prawo do skorzystania z przedszkola publicznego, nie zapłacą za pobyt w nich swoich dzieci.

Nie tylko darmowe przedszkole

W Warszawie przybywa placówek przedszkolnych. Rodzi się coraz więcej dzieci, więc powstają nowe lokalizacje, które mają przyjąć pociechy. Dla rodziców to kolejna dobra wiadomość. Warszawiacy otrzymają także inne udogodnienia. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli bezpłatny dostęp do komunikacji miejskiej. W wielu większych miastach obowiązują duże zniżki na przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży uczącej się, czy tzw. Karta Dużej Rodziny, która zapewnia zniżki w jednostkach kultury, sklepach i innych miejscach. Dzięki temu rodziny mogą korzystać z życia kulturalnego za niewielką opłata lub nawet bezpłatnie. Wyjście na basen czy do kina przestaje więc być tylko okazjonalnym wydarzeniem, na które rzadko można sobie pozwolić.

placówkiCo do przedszkoli, miejmy nadzieję, że inne miasta pójdą w ślady Warszawy i także zaczną wprowadzać korzystne zmiany dla rodziców, którym nie brakuje wydatków na dzieci. Warszawa może stać się początkiem dobrej zmiany w stronę edukacji najmłodszych. We wrześniu zobaczymy pierwsze jej efekty.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *