Alergie pokarmowe POZOSTAŁE ALERGIE POKARMOWE

Alergia na orzeszki ziemne. 9-latka zmarła po zjedzeniu czekoladek

uczulenie na orzeszki ziemne

Media właśnie obiegła wstrząsająca wiadomość, 9-latka zmarła po spożyciu zaledwie trzech czekoladek. Dziewczynka i jej rodzice doskonale zdawali sobie sprawę, jak groźne jest uczulenie na orzeszki ziemne.  Niestety, opakowanie łakoci nie zostało prawidłowo oznakowane. Dziecko wiedziało, iż powinno wnikliwie czytać etykiety, ale w tym przypadku nawet zapoznanie się z informacjami zawartymi na opakowaniu nie uchroniło 9-latki przed tragedią.

 

Informacje o alergenach powinny być widoczne na opakowaniu

Obowiązujące prawo obliguje producentów żywności do zamieszczania jednoznacznych informacji nt. alergenów. W związku z tym, iż nawet śladowa ilość orzeszków ziemnych może zabić, zakłady, które na tej samej taśmie technologicznej  wytwarzają zwykłe czekolady oraz te zawierające bakalie, są zobowiązane wspomnieć o ewentualnym ryzyku na opakowaniu.  Dlaczego system, który miał chronić alergików, zawiódł i doszło do tragedii?

 uczulenie na orzeszki ziemne

Jak postępować w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?

Czym jest wstrząs anafilaktyczny i dlaczego stanowi bezpośrednie zagrożenia dla życia? W przypadku anafilaksji mamy do czynienia  z gwałtowną i zagrażającą życiu reakcją nadwrażliwości organizmu. Powstaje ona w wyniku działania czynnika zewnętrznego, np. spożycia pokarmu, zażycia leku czy też użądlenia przez pszczołę. Wstrząsowi anafilaktycznemu towarzyszy uwalnianie ogromnych ilości histaminy, co z kolei prowadzi do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Anafilaksja manifestuje się zawrotami głowy, uczuciem silnego osłabienia, kołataniem serca, chrypką, uczuciem braku powietrza  oraz nudnościami.  Jeśli dostrzeżesz u siebie niepokojące objawy, powinieneś niezwłocznie wezwać pogotowie lub poprosić kogoś z najbliższego otoczenia, np. koleżankę z pracy, o przewiezienie na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Tragedii można uniknąć, podając osobie, która zdradza objawy anafilaksji, adrenalinę. Jeśli wiesz, że orzechy silnie cię uczulają, poproś lekarza o przepisanie zastrzyku z adrenaliną. W przypadku spożycia nieprawidłowo oznakowanego produktu spożywczego, iniekcja może ci uratować życie.

 

Inga

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *