MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Alergia historycznie – dokuczała już faraonom


Alergia historycznie - dokuczała już faraonom

Wiemy, że wiele alergii nasila się przez zbyt higieniczne życie, spaliny czy reakcje środowiskowe, konserwanty w jedzeniu. Jednak przez tysiącami lat ludzie żyjący w świecie wolnym od dzisiejszych problemów cywilizacyjnych też cierpieli i umierali z powodu alergii.

Reakcje alergiczne są znane już od …ponad 3500 lat!

Już w XVII wieku p.n.e. z powodu alergii po użądleniu przez szerszenia zmarł faraon Menes. W V wieku p.n.e. Hipokrates opisał dokładnie objawy alergii oddechowej i astmy, a Galen wymienił objawy uczulenia na róże i mleko. Dziś o alergii na kwiaty róży nawet trudno usłyszeć, dominują bardziej powszechne alergeny, szczególnie pokarmowe czy pyłki drzew i traw, jednak niegdyś był to dość powszechny alergen.

Ads code goes here

Przełomowy w rozwoju alergologii był eksperyment francuskiego lekarza Franćois Magendiego, który opisał niewytłumaczalne wówczas gwałtowne objawy chorobowe po wstrzyknięciu królikom białka jaja kurzego.
W 1873 r. Charles Blackley zaobserwował gorączkę sienną jako efekt nadwrażliwości na pyłki roślin. Ogromny postęp nastąpił w połowie XX wieku, kiedy uczeni ustalili strukturę chemiczną immunoglobulin i poznali mechanizmy reakcji alergicznych.

Źródło – Wprost

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij