ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Alergia a pozostałe choroby

Alergia a pozostałe choroby

Astma – najczęstsze powikłanie alergii

Alergia, zwłaszcza nieleczona, najczęściej prowadzi wprost do rozwoju astmy alergicznej. Objawy astmy występują wówczas napadowo i są związane z alergenami (pyłkami, pokarmem, czynnikami chemicznymi). W astmie na tle alergicznym występują okresy zaostrzenia choroby i remisji. W jej leczeniu najważniejsze jest opanowanie samej alergii. Brak czynników uczulających pozwala na kontrolowanie napadów duszności.

Alergia a pozostałe choroby

Choroby układu oddechowego

Alergia sprzyja chorobom górnych dróg oddechowych oraz ciężkim postaciom anginy i grypy. Nieleczona alergia może doprowadzić do zapalenia płuc i oskrzeli. Do stanu zapalnego dochodzi na skutek działania uczulających pyłków, pokarmów lub pasożytów. Podstawowymi objawami są przewlekły kaszel, duszności i zmęczenie. Nie występuje gorączka, a choroba jest oporna na antybiotykoterapię. W leczeniu pomocne jest usunięcie z otoczenia alergenów oraz wprowadzenie terapii antyalergicznej. Źle rozpoznane lub nieprawidłowo leczone zapalenie górnych dróg oddechowych może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest stanem bardzo poważnym i niewyleczalnym.

Problemy z katarem siennym

Alergiczny nieżyt nosa może doprowadzić do problemów z zatokami – stanów zapalnych, wirusowych i bakteryjnych zakażeń, przejścia w stan przewlekły. Z kolei zapalenie zatok może dawać kolejne powikłania: od zapalenia nerwu wzrokowego po zapalenie opon mózgowych. Katar sienny prowadzi także do zapalenia ucha środkowego, a w konsekwencji do trwałego uszkodzenia słuchu lub głuchoty.

Uwaga na serce i stawy

Napady duszności, kołatanie, kłucie i bóle w sercu mogą mieć związek z alergią. Problemy sercowe najczęściej wywołuje alergia pokarmowa oraz towarzysząca alergii astma. Podobnie reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) może być związane z alergią – zwłaszcza pokarmową. Wówczas oprócz typowego obrzęku i bólu stawów pojawiają się objawy takie jak katar, pokrzywka lub duszności. Skuteczne leczenie obejmuje przede wszystkim wyleczenie przyczyny alergii. Wprowadzenie diety i wyeliminowanie szkodliwych pokarmów eliminuje w większości przypadków zarówno problemy z sercem, jak i ze stawami.

Alergia może również prowadzić do poważnych problemów psychicznych. U dzieci i młodzieży często przeszkadza w koncentracji, ma wpływ na pamięć i zdolności uczenia się. U dorosłych prowadzi nawet do głębokich stanów depresyjnych. To bardzo ważne, by wcześnie rozpoznać i leczyć alergię, zanim przerodzi się w stan, nad którym trudno będzie zapanować.

M. Witczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *