Bez kategorii

Alergia a karmienie piersią

alergia-a-karmienie-piersia

Pokarm matki jest według lekarzy najlepszy dla nowo narodzonego dziecka. Alergia a karmienie piersią – co zrobić, kiedy nasz maluch jest alergikiem?

Alergia u małych dzieci

Karmienie piersią to dla matki rzecz naturalna. Jednak coraz więcej dzieci rodzi się z alergią, co staje się problemem dla mam karmiących. Dzieci zaczynają mieć objawy alergii,a ich rodzice nie są w stanie określić co jest ich powodem. Najczęstszą przyczyną jest pokarm matki, a w zasadzie składniki, które się w nim znajdują. Wtedy rozwiązaniem jest wyeliminowanie uczulających produktów z diety. Najlepiej zrobić to pod nadzorem alergologa, który dzięki szczegółowemu wywiadowi i testom alergicznym, będzie w stanie wykluczyć określone składniki diety.

Alergia a karmienie piersią

karmienie-piersia-dziecka

Pokarm matki jest najlepszą i naturalną substancją dla dziecka. Kobiece mleko wzmacnia odporność dziecka. W przypadku alergii, takie karmienie może wywołać objawy uczulenia, które zazwyczaj dotyczą układu pokarmowego lub skóry maluszka. Uporczywe kolki, biegunki czy wysypki to tylko niektóre z dokuczliwych objawów alergii. Matki czasami decydują się na stosowanie zamiennego pokarmu. W sklepach dostępne są specjalne mieszanki, które nie zawierają uczulających substancji. Takie mleko zastępcze jest bezpieczne dla małego dziecka. Kobiety, które nie chcą rezygnować z karmienia piersią mogą rozpocząć dietę eliminacyjną. Tego typu odżywianie może być dość uciążliwe, ale prawidłowo stosowane bywa skuteczne. Matki, które mają świadomość wystąpienia alergii u dziecka już przed urodzeniem dziecka wprowadzają odpowiednią dietę, unikając jedzenia produktów, które są najbardziej uczulające. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób można pozbawić się energii i składników odżywczych.

Karmienie piersią dziecka z alergią nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od stopnia alergii i determinacji matki. Decyzja o podjęciu diety eliminacyjnej, musi być przemyślana, tak samo jak zamiana naturalnego pokarmu na mleko zastępcze. Pamiętajmy, aby nie robić niczego wbrew własnemu zdrowiu. Alergia to nie koniec świata, a obecne sposoby pozwalają na życie z nią, nawet małym dzieciom. Właściwe podejście do sprawy spowoduje, że będziemy w pełni cieszyć się macierzyństwem i okresem dorastania naszego dziecka.