ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak przebiega leczenie astmy?

przebieg-leczenia-astmy

Astma to choroba, która często wymaga trudnej walki. Jak przebiega leczenie astmy?

Astma – świadomość zagrożenia

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Często zaczyna się niewinnie. Choć pierwsze objawy zwykle obserwuje się w dzieciństwie, u osób dorosłych, choroba może mieć silniejszy przebieg. Świszczący oddech, męczący kaszel i duszność to najczęściej występujące symptomy astmy. Osoby chore muszą mieć świadomość zagrożenia tego schorzenia, które bezwzględnie wymaga leczenia.

Jak przebiega leczenie astmy?

Wiedza chorego gra kluczową rolę w leczeniu astmy. Im jest większa, tym lepsza współpraca astmatyka z lekarzem. Na początku najlepiej opracować plan leczenia. Chorzy powinni wiedzieć jak mają stosować leki oraz w jakiej częstotliwości. Monitorowanie choroby jest bardzo ważne, warto więc zapisywać nasilone ataki. Taki plan pozwala na skuteczne postępowanie przy astmie. W leczeniu ważne jest ograniczenie czynników zwiększających objawy. Do najczęstszych zalicza się alergeny, substancje chemiczne, wysiłek fizyczny czy stres. Objawy mogą się zmieniać. W danym momencie, chorzy mogą czuć się dobrze, w innym będą obserwować nasilone symptomy. Niezbędne w terapii są oczywiście środki farmakologiczne. Leki pozwalają kontrolować chorobę i pomagają doraźnie, w sytuacjach silnych ataków astmy. Każdy astmatyk powinien nosić przy sobie inhalator. Terapia astmy to również regularne kontrole u lekarza i wykonywanie badań. Dzięki właściwemu leczeniu, w wielu przypadkach udaje się tak skontrolować objawy astmy, że jej objawy pojawiają się w przyszłości tylko sporadycznie, co umożliwia bardziej komfortowe i aktywne życie wielu chorym osobom.

Leczenie farmakologiczne

leczenie-farmakologiczne

Wyróżnia się kilka grup leków, stosowanych w leczeniu astmy. Farmakologiczne środki kontrolne stosuje się regularnie. Takie substancje, zaczynają działać zwykle po kilku tygodniach stosowania. Najważniejszymi są glikokortysteroidowe leki wziewne, poprawiające pracę płuc. W leczeniu popularne są także mimetyki, rozkurczające oskrzela czy leki przeciwleukotrienowe. Stosowane są także teofiliny, kromony, glikokortykosteroidy doustne. Leczenie musi być szczegółowo ustalone przez lekarza.

Astma to trudna choroba, ale można z nią żyć. Właściwy przebieg jej leczenia poprawi komfort życia, jeśli będziemy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0