ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Jak przebiega leczenie astmy?

przebieg-leczenia-astmy

Astma to choroba, która często wymaga trudnej walki. Jak przebiega leczenie astmy?

Astma – świadomość zagrożenia

Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Często zaczyna się niewinnie. Choć pierwsze objawy zwykle obserwuje się w dzieciństwie, u osób dorosłych, choroba może mieć silniejszy przebieg. Świszczący oddech, męczący kaszel i duszność to najczęściej występujące symptomy astmy. Osoby chore muszą mieć świadomość zagrożenia tego schorzenia, które bezwzględnie wymaga leczenia.

Jak przebiega leczenie astmy?

Wiedza chorego gra kluczową rolę w leczeniu astmy. Im jest większa, tym lepsza współpraca astmatyka z lekarzem. Na początku najlepiej opracować plan leczenia. Chorzy powinni wiedzieć jak mają stosować leki oraz w jakiej częstotliwości. Monitorowanie choroby jest bardzo ważne, warto więc zapisywać nasilone ataki. Taki plan pozwala na skuteczne postępowanie przy astmie. W leczeniu ważne jest ograniczenie czynników zwiększających objawy. Do najczęstszych zalicza się alergeny, substancje chemiczne, wysiłek fizyczny czy stres. Objawy mogą się zmieniać. W danym momencie, chorzy mogą czuć się dobrze, w innym będą obserwować nasilone symptomy. Niezbędne w terapii są oczywiście środki farmakologiczne. Leki pozwalają kontrolować chorobę i pomagają doraźnie, w sytuacjach silnych ataków astmy. Każdy astmatyk powinien nosić przy sobie inhalator. Terapia astmy to również regularne kontrole u lekarza i wykonywanie badań. Dzięki właściwemu leczeniu, w wielu przypadkach udaje się tak skontrolować objawy astmy, że jej objawy pojawiają się w przyszłości tylko sporadycznie, co umożliwia bardziej komfortowe i aktywne życie wielu chorym osobom.

Leczenie farmakologiczne

leczenie-farmakologiczne

Wyróżnia się kilka grup leków, stosowanych w leczeniu astmy. Farmakologiczne środki kontrolne stosuje się regularnie. Takie substancje, zaczynają działać zwykle po kilku tygodniach stosowania. Najważniejszymi są glikokortysteroidowe leki wziewne, poprawiające pracę płuc. W leczeniu popularne są także mimetyki, rozkurczające oskrzela czy leki przeciwleukotrienowe. Stosowane są także teofiliny, kromony, glikokortykosteroidy doustne. Leczenie musi być szczegółowo ustalone przez lekarza.

Astma to trudna choroba, ale można z nią żyć. Właściwy przebieg jej leczenia poprawi komfort życia, jeśli będziemy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.