komosa

Właśnie rozpoczął się sezon na katar i to w dodatku alergiczny. Sezonowy alergiczny nieżyt nosa to dokuczliwa przypadłość. Jakie alergeny ją wywołują?

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa

W krajach europejskich wzrasta zachorowalność na alergiczny nieżyt nosa. Ma to związek ze zmianą klimatu, zanieczyszczeniem środowiska i naszym trybem życia. Alergie to dziś chleb powszedni dla lekarzy. A możliwości jest wiele, ponieważ uczulać może wszystko. W przypadku błon śluzowych nosa, ich podrażnienie to także jeden z objawów uczuleń. W zależności od tego, jaki czynnik wywołuje alergiczny nieżyt nosa, możemy mówić o danym rodzaju. Jednym z nich jest sezonowy katar, na tle alergicznym. Alergeny, które wywołują ten rodzaj to pyłki roślin. Właśnie w sezonie pylenia objawy alergii będą dokuczały najbardziej, nasilając się przy wysokim stężeniu pyłków w powietrzu. Które alergeny wziewne najczęściej wywołują katar alergiczny?

Komosa

Komosa to znany w całej Europie chwast. Najmniej występuje go na terenach mocno zurbanizowanych. Uczulać może pyłek komosy, którego w Polsce nie brakuje. Roślina jest u nas znana pod nazwą lebioda. Często można ją spotkać na działkach, ogródkach czy łąkach.

Bylica

Bylica to jedna z głównych przyczyn alergicznego sezonowego nieżytu nosa. Roślina jest najbardziej szkodliwa w sezonie późnego lata. W Polsce wyróżniamy siedem gatunków bylicy. Alergeny pyłku bylicy mogą wywoływać alergie krzyżowe. Warto sprawdzać kalendarz pyleń i stężenie pyłków bylicy w powietrzu.

Leszczyna

Leszczyna zaczyna kwitnąć jeszcze przed nadejściem wiosny, co nie jest powodem radości dla alergików. Uczuleni na pyłki leszczyny, są zwykle uczuleni także na pyłek brzozy i olszy.

Brzoza

Powodem wystąpienia alergicznego sezonowego nieżytu nosa jest bardzo często brzoza, a właściwie jej pyłki. Już w drugiej połowie kwietnia, roślina raczy nas swoimi pyłkami, które zaczynają unosić się w powietrzu.

Trawy

pyłkiTrawy to największy winowajca alergicznego kataru sezonowego. Czerwiec i lipiec to najgorsze miesiące dla alergików, uczulonych na pyłki traw.

Wymienione alergeny to pyłki, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie alergika. Alergiczny sezonowy nieżyt nosa to perspektywa kichania, kataru i innych objawów. Jak widać winowajców tych dolegliwości może być wiele, więc warto je poznać i przygotować się na sezon alergii.

Katarzyna Antos