ASTMA NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Glikokortykosteroidy wziewne w leczeniu astmy

glikokortykosteroidy wziewne

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych. W jej leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy wziewne. Jak działają tego typu leki?

Leczenie astmy

Astma to trudna choroba i osoby, które dowiadują się, że są na nią skazane, zwykle są przerażone. Jednak schorzenie da się leczyć. Faktem jest, że astma jako choroba przewlekła, może nasilać się w danych okresach. Chorzy na astmę mogą nie odczuwać żadnych objawów, takich jak duszności czy świszczący oddech, by nagle przyszedł atak astmy, tak silny, że konieczna może okazać się pomoc medyczna. Astma jest nieprzewidywalna, ale na objawy są sposoby, w postaci specjalnych środków medycznych.

Glikokortykosteroidy wziewne

W leczeniu astmy wykorzystuje się różne leki. Jedną z grup są glikokortykosteroidy wziewne. Potocznie nazywane sterydami leki, są naturalnymi hormonami, które produkuje kora nadnerczy. Na ich wzór stworzono chemiczne substancje, czyli pochodną kortyzolu. Leki te sprawdzają się w terapii astmy oskrzelowej. W zasadzie są najbardziej popularnymi środkami na astmę. Glikokortykosteroidy wziewne mają działanie przeciwzapalne. Przy astmie pojawia się stan zapalny oskrzeli. Następuje napięcie mięśni, spada wydzielanie śluzu, czego efektem jest zwężenie dróg oddechowych. Chory ma problemy ze swobodnym oddychaniem. Glikokortykosteroidy hamują tą reakcję, osłabiając tym samym działanie alergenów, które wdychamy wraz z powietrzem. Leki nie działają natychmiastowo. Objawy zostają zniwelowane dopiero po kilkunastu godzinach od aplikacji leku. Ten rodzaj leków może być podawany zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom. Długotrwała terapia może zahamować rozwój astmy. Do każdego wieku i objawów astmy dopiera się odpowiednią dawkę, która jest bezpieczna i skuteczna. Tylko lekarz może zalecić stosowanie glikokortykosteroidów wziewnych.leczenie astmy Podczas terapii mogą wystąpić działania niepożądane takie jak zakażenia grzybiczne jamy ustnej czy chrypka. To efekt sposobu aplikacji i działania leku na mięśnie krtani. Jednak dobrze dobrana dawka ogranicza pojawienie się skutków ubocznych. Minimalne działania niepożądane umożliwiają branie leków sterydowych także przez kobiety w ciąży.

Glikokortykosteroidy wziewne są skutecznym środkiem leczenia objawów astmy. Dzięki inhalatorom, chorzy mogą żyć bardziej komfortowo i aktywnie, a nawet całkowicie pozbyć się schorzenia.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *