pyłkowice i ich leczenie

Pyłki roślin to bardzo uciążliwe alergeny wziewne, które powodują wiele chorób alergicznych, także pyłkowice. Na czym polega ich leczenie?

Pyłkowice

Pojecie alergie dziś jest znane każdemu. Kilkadziesiąt lat temu wiedza na ich temat nie była tak szeroka jak obecnie. W temacie alergii pojawiają się różne choroby i dolegliwości, o których wciąż się rozmawia, poszukać nowych metod leczenia i diagnozowania. Pyłkowice to jedne z najczęściej występując chorób układu oddechowego, o podłożu alergicznym. Uczulenie na pyłki występuje sezonowo, w okresach wzmożonej ekspozycji na alergeny. Gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie, objawy choroby bywają bardziej dokuczliwe. Zaliczamy do nich katar sienny, zapalenie spojówek, astmę oskrzelową a nawet zaostrzenie zmian skórnych. Do czynników, przyczyniających się do rozwoju choroby jaką jest pyłkowica, należy nie tylko klimat, ale także gatunki roślin, ich ilość oraz zanieczyszczenie środowiska. Lżejsze pyłki są lepiej przenoszone przez wiatr, przez co mogą trafić w wiele miejsce, nawet daleko zlokalizowanych. Przy zanieczyszczeniu powietrza znacznie łatwiej o reakcje alergiczne. Dlatego nie tylko naturalne łąki i lasy sprzyjają pyłkowicy ale także duże ośrodki miejskie.

Leczenie przyczynowe i objawowe pyłkowicy

Po oznaczeniu przeciwciał i wykonaniu testów punktowych można określić, czy pacjent jest chory na pyłkowice. Diagnoza jest podstawą do podjęcia dalszych kroków, mających na celu ochronę zdrowia. Leczenie pyłkowicy obejmuje dwa rodzaje. Pierwsza z nich, to leczenie przyczynowe. Wówczas zaleca się unikanie ekspozycji na pyłki, przebywania przez długi czas na świeżym powietrzu czy kontaktu z sianem. Osoby chore na pyłkowicę powinny wybierać na wypoczynek tereny nadmorskie, gdzie stężenie pyłków jest niewielkie. W leczeniu objawowym stosuje się leki przeciwhistaminowe, przeciwzapalne oraz odczulanie. pyłkowiceLeki mogą mieć formę doustną lub donosową. Dawkowanie zależy od natężenia objawów alergii. Immunoterapia swoista jest odpowiednią formą, dla alergików, u których objawy są szczególnie dokuczliwe.

Pyłkowice to bardzo dokuczliwe choroby alergiczne. Wodnisty katar, kichanie czy chrypka to tylko niektóre z ich objawów. Odpowiednie leczenie pomoże uporać się z niechcianą alergią i odetchnąć z większym spokojem, szczególnie w okresie pylenia roślin.

Katarzyna Antos