ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE NAJNOWSZE

Zespół alergii jamy ustnej

zespół alergii jamy ustnej

W temacie alergii pojawiają się różne dolegliwości i choroby. Ich właściwe rozpoznanie jest kluczem do skutecznego leczenia. Jak objawia się zespół alergii jamy ustnej?

Zespół alergii jamy ustnej

Schorzenie takie jak zespół alergii jamy ustnej ma wiele zamiennych określeń. Niektórzy nazywają je anafilaksją miejscową czy ustnym zespołem uczuleniowym. Jedno jest pewne, objawów jest klika i wszystkie dotyczą jamy ustnej. Alergia przybiera formę krzyżową. Uczulają pyłki drzew, owoce, warzywa, orzechy i przyprawy. Odczyny krzyżowe następują pomiędzy białkami alergenów. Najbardziej uczulają pyłki takich drzew jak leszczyna czy brzoza oraz alergeny surowych owoców i warzyw. Alergiczny nieżyt nosa może przerodzić się po kilku tygodniach, w zespół alergii jamy ustnej.

Objawy

Objawy alergii kontaktowej następują po spożyciu danego produktu. Oznaki miejscowe łączą się z katarem alergicznym. W obrębie jamy ustnej może pojawić się obrzęk błon śluzowych, opuchniecie warg czy pokrzywka kontaktowa. Obrzęk może obejmować także język, gardło lub całe drogi oddechowe. Pojawia się dokuczliwy świąd i pieczenie, zarówno jamy ustnej jak i skóry. Objawy mogą być niebezpieczne, uniemożliwiając swobodne oddychanie. Osoby uczulone na pyłki są narażone na zespół alergii jamy ustnej. W większości przypadków objawy szybko ustępują, nie stwarzając zagrożenia zdrowia pacjenta.

Leczenie

zespół alergii jamy ustnejCharakterystyka syndromu alergii jest złożona, co nie ułatwia rozpoznania. W diagnostyce stosuje się skórne testy punktowe. Oprócz tego oznacza się poziom swoistych przeciwciał IgE, ze szczególnym uwzględnieniem pyłków roślin i alergenów pokarmowych. Alergolodzy zalecają także wykonanie dodatkowej prowokacji z podejrzanym alergenem pokarmowym. W leczeniu najważniejsze jest unikanie alergenów, co nie zawsze jest w pełni wykonalne. Przy stanach zaostrzenia choroby można zastosować leki przeciwhistaminowe. Inną formą leczniczą jest immunoterapia, czyli odczulanie. Metoda może skutecznie zniwelować działanie alergenów a nawet zlikwidować wszystkie objawy alergii.

Zespół alergii jamy ustnej może zaatakować przede wszystkim uczulonych na pyłki roślin. Gdy oprócz kataru alergicznego, zaczynają nam doskwierać objawy, zlokalizowane w obrębie jamy ustnej, warto wybrać się do alergologa. Nie zawsze muszą być groźne, ale lepiej wykonać odpowiednie badania i rozpocząć leczenie alergii.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0