Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Pielęgnacja skóry atopowej oraz leczenie Atopowego Zapalenia Skóry

Sposób leczenia Atopowego Zapalenia Skóry jest uzależniony od rodzaju zmian skórnych, stopnia ich nasilenia i czynników, które nasilają jego objawy u dziecka, czy dorosłego.
W leczeniu AZS najważniejsze jest wyeliminowanie alergenu. U niemowląt wprowadzenie diety eliminacyjnej przez matkę karmiąca lub wprowadzenie hydrolizatów białkowych, gdy karmienie naturalne jest niewystarczające. Ponadto należy unikać kontaktu z alergenami powietrzno-pochodnymi (sierść zwierząt, kurz, pyłki roślin), czy też z dymem tytoniowym. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym celu warto zastosować emolienty, które złagodzą obrzęk, suchość i świąd skóry. Często stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz przy wystąpieniu silnych stanów zapalnych antybiotyki.

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) u niemowląt, dzieci i dorosłych

Popularną i skuteczną metodą postępowania w alergii pokarmowej i AZS jest zastosowanie bakterii probiotycznych. Bakterie kwasu mlekowego mają szczególne zastosowanie u dzieci z AZS, ponieważ wpływają na zahamowanie reakcji alergicznych.

Badania wykazały, że osoby z alergią pokarmową i AZS mają rozluźnioną barierę jelitową, co wpływa na przenikanie alergenów i rozwój reakcji alergicznej. Dlatego aby zwiększyć jej szczelność warto zastosować bakterie kwasu mlekowego, które uszczelnią barierę jelitową, wpłyną na zwiększenie produkcji śluzu, chroniąc tym samym przed przenikaniem i rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Probiotyk warto zastosować już u niemowląt, by w czasie dojrzewanie układu immunologicznego ich przewód pokarmowy został zasiedlony korzystnymi bakteriami. Zastosowanie szczepów probiotycznych pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju schorzeń alergicznych na dalszym etapie życia.