Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Znaczenie ozdób choinkowych

dzwoneczki

Sama choinka ma swoją tradycję, ale ozdoby, które wieszamy na jej gałązkach także posiadają znaczenie, które warto poznać. Co symbolizują świąteczne dekoracje?

Choinka – świąteczne drzewko

Choinka to element, który po prostu musi pojawić się w każdym domu na Święta. Bez niej, nie byłoby tego wyjątkowego klimatu. Jednak choinkowo tradycja przywędrowała do Nas z Niemiec, zaledwie kilka wieków wstecz. Początkowo drzewka ubierano tylko w miastach. Wsie miały swoją własną ozdobę Bożego Narodzenia, którą były gałązki choinki, podwieszane pod sufitem. Dopiero z biegiem czasu zamieniono je na całą choinkę, ozdabianą ręcznie robionymi dekoracjami. Dziś kupujemy gotowe ozdoby choinkowe, chociaż za sprawą mody na rękodzieło, wieszamy także te, które są oryginalne i przede wszystkim ręcznie robione. Dawniej, każda z ozdób była wieszana nie bez powodu, dlatego warto zagłębić się w ludowe tradycje świąteczne, aby poznać ukrytą symbolikę znanych nam elementów dekoracyjnych.

Choinka

Świąteczne drzewko symbolizuje życie, odrodzeni i płodność. Dawniej, na świąteczne drzewko wybierano głównie sosnę lub jodłę. Według nauk Kościoła, zielony kolor to nadzieja oraz witalności i narodziny nowego życia, czyli Jezusa Chrystusa.

Jabłka

Jabłka były podstawowym elementem, który wieszano na gałązkach choinki. Były odzwierciedleniem rajskiego drzewa, z którego owoc, zerwała Ewa, zgodnie ze słowami zapisanymi w Piśmie Świętym. Jabłka miały zapewnić urodę i zdrowie. Współcześnie, jabłka także pojawiają się na choinkach, ale znacznie częściej w formie zasuszonych plastrów lub plastikowych ozdób.

Orzechy

Orzechy zawijano w sreberka lub malowano farbą. Pojawiały się na choince, ponieważ miały przynieść rodzinie dobrobyt i siłę. Do dziś, w wielu domach kultywuje się tę tradycję.

Łańcuchy

Kilkadziesiąt lat temu robiono łańcuchy głównie ze słomy i papieru. Sklepy oferują nam różnej wielkości łańcuchy. Ta dekoracja jest sama w sobie czymś, co łączą pewne spoiwa, więc łańcuch miał łączyć więzi rodzinne. Dlatego platano nim świąteczne drzewo.

Światełka

Kiedyś blask choinki zapewniały prawdziwe świece. W dobie elektryczności korzystamy z bardziej bezpiecznych rozwiązań, w formie wielobarwnych światełek. Lampki choinkowe miały symbolizować światło, które broni nas przed ciemnością, co również ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej.

Dzwoneczki

ozdoby

Złote i srebrne dzwoneczki to popularna ozdoba choinkowa. Dzwoneczki oznaczają dobrą nowinę i wielką radość. Po narodzeniu Boga rozlega się dźwięk dzwonów w kościołach, który oznajmia wszystkim, że nastał czas radości z przyjścia Chrystusa na świat.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska miała wyznaczać drogę pasterzom, Trzem Królom i wszystkim, którzy szli powitać nowonarodzonego Boga w stajence. Wraz z pierwszą gwiazdą zasiadamy także do wieczerzy wigilijnej. Gwiazda betlejemska, jako ta najjaśniejsza z wszystkich gwiazd, miała pomagać zbłąkanym w powrocie do domu.

Katarzyna Antos