Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA NAJNOWSZE

Jak nauczyć dziecko bycia eko?

eko

Bycie eko jest aktualnie bardzo  modne. Od jakiegoś czasu zwracamy znacznie większą uwagę na naszą planetę i jej ochronę. Zachowania proekologiczne warto przekazać również dzieciom. Jak to zrobić?

Eko życie

Ekologia to nauka o ochronie naszego środowiska oraz wszelkich zachowaniach, które przyczyniają się do lepszego życia naszej planety. W czasach nieustannego rozwoju, coraz bardziej przyczyniamy się do zanieczyszczeń. Produkujemy ogromną liczbę odpadków i śmieci, które rozkładają się przez długie lata, niszcząc planetę, na której żyjemy. Żyjąc eko, staramy się walczyć z zanieczyszczeniami, chroniąc tym samym nasze środowisko. Dzięki właściwym zachowaniom jesteśmy w stanie zadbać o nasz glob i tym samym jego mieszkańców.

Sortowanie śmieci

Sortowanie śmieci to prosta czynność, która może nauczyć dziecko jak dbać o planetę. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne worki lub kolorowe pojemniki, na których zaznaczymy jakie śmieci wrzucać. Papier, puszki , szkło czy plastik to tworzywa, które nadają się do recyklingu. Przy sortowaniu warto wytłumaczyć dziecku, że ze zużytych przedmiotów można wykonać kolejne, ponownie przydatne. Dzieci chętnie uczą się nowych rzeczy, więc z ciekawością poznają tajniki wiedzy ekologicznej.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Przetworzona żywność to zagrożenie nie tylko dla naszych organizmów ale także dla całego środowiska. Warto wdrożyć w życie zdrowe nawyki, zastępując słodycze i słone przekąski owocami. Kolorowe owoce będą wspaniałą zachętą do poznania nowych smaków i wiedzy na temat tropikalnych krajów. Gdy posiadamy własny ogród, możemy zasadzić owocowe drzewko, obserwując z dzieckiem jak rośnie i produkuje niezbędny do życia tlen.

Ekologiczne torby na zakupy

Plastikowe torby rozkładają się na ziemi przez tysiące lat. Zdecydowanie lepszym i ekologicznym rozwianiem jest używanie toreb papierowych lub materiałowych, które służą nam przez długi czas. Podczas zakupów możemy wytłumaczyć naszemu dziecku istotę problemu. Dzięki temu samo będzie sięgać w przyszłości po takie opakowania, które są bezpieczne dla środowiska.

Oszczędzanie wody

eko

Woda to źródło życia. Bez niej, nasza planeta przestałaby istnieć. Podczas kąpieli czy mycia zębów możemy nauczyć dziecko, żeby zakręcało kran, nalewało wodę do kubeczka i nie marnowało jej. To bardzo proste i z pozoru błahe czynności, jednak ich powtarzanie przyczynia się nie tylko do oszczędzania, ale do ochrony naszej przyrody i życia w niej.

Proekologiczne zachowania powinny być zauważane nie tylko podczas akcji sprzątania świata, ale każdego dnia. Nasze dzieci są przyszłością tej planety, dlatego mamy obowiązek kształtowania w nich ekologicznych zachowań, dzięki którym życie na ziemi, będzie się w pełni rozwijać.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *