ABC alergii ODCZULANIE

Zima to doskonała pora na odczulanie!

Zima to doskonała pora na odczulanie!

Zima to doskonała pora, aby przystąpić do walki z alergią. Gdy liczba potencjalnych alergenów w powietrzu zmniejsza się, warto poddać się stosownym testom i przystąpić do odczulania na alergeny sezonowe, głównie pyłki drzew.  Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z podjęciem decyzji, odczulanie najpóźniej można rozpocząć w styczniu.  Wyjątek stanowią trawy, w ich przypadku można poczekać z leczeniem do lutego lub marca.

 

Leczenie alergii rozpocznij zimą!

Dlaczego termin rozpoczęcia odczulania jest tak istotny? Do walki z alergenami należy przystąpić przed sezonem pylenia. Osobie, która zmaga się z uczuleniem, początkowo podaje się niewielką porcję alergenu, która w miarę upływu czasu ulega zwiększeniu.  Odczulania nie przeprowadza się wówczas, gdy w powietrzu unoszą się pyłki, ponieważ równoległe podawanie wzrastających dawek, może  zaostrzyć przebieg choroby.

Zima to doskonała pora na odczulanie!

Różne metody odczulania

Istnieje kilka metod odczulania, tradycyjna metoda ma postać iniekcji i jest refundowana, za najtańszy zastrzyk zapłacimy w aptece zaledwie 3,20 zł.  Warto jednak pamiętać, iż nie wszystkie szczepionki charakteryzują się równie przystępną ceną.  Na niektóre musimy wydać Nawet 200 zł.  W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się odczulanie podjęzykowe. Atrakcyjność tej metody polega na tym, iż pacjent może przeprowadzić ją we własnym zakresie pod warunkiem, że przebywa pod stałą kontrolą specjalisty.  Odczulanie podjęzykowe nie niesie ze sobą ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jednocześnie ta metoda generuje największe koszty. Zakup kropli, które wystarczają na 2 miesiące odczulania, stanowi wydatek rzędu 280-300 zł. Aby odczulanie zakończyło się sukcesem, krople należy podawać przez co najmniej 3 lata.  Z kolei tabletki kosztują 500 zł, zażywamy je przez 6 miesięcy w roku. W przypadku pastylek odczulanie również trwa 3 lata. Roczny koszt odczulania w przypadku tabletek wynosi 3000 zł, za cały cykl leczenia zapłacimy więc 9000 zł.

Odczulanie metodą iniekcyjną

W przypadku odczulania metodą iniekcyjną procedura wygląda następująco. Pacjentowi podaje się wzrastające porcje alergenu w poradni alergologicznej w postaci zastrzyków co 1-2 tygodnie przez okres od 2 do 6 miesięcy.  Mamy tutaj do czynienia z  dawką początkową odczulania, w kolejnych latach pacjent otrzymuje dawki podtrzymujące.   W tym celu co 1-1,5 miesiąca zgłasza się do poradni alergologicznej, dawki podtrzymujące należy przyjmować od 3 do 5 lat, aby utrwalić tolerancję alergenu.

Odczulanie podjęzykowe 

Zanim zaczniesz przyjmować kropelki w domu, pierwszej aplikacji musisz dokonać w obecności specjalisty.  Krople wykazują duże spektrum działania, z ich pomocą można walczyć z alergią na pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów pleśniowych, a nawet sierść kota.

 

Tabletki to nowość na rynku farmaceutycznym, podobnie jak krople umieszczamy je pod językiem i tym samym proces odczulania przeprowadzamy w domu. Niestety, tabletki niosą ze sobą istotne ograniczenia, są przydatne wyłącznie w przypadku alergii na trawy.

Jesteś uczulony na roztocza lub sierść zwierząt? Jesienią i zimą z pewnością dostrzeżesz zaostrzenie przebiegu choroby.  Zimą nasilają się również objawy alergii skórnej i atopowego zapalenia skóry.  Wśród czynników odpowiedzialnych za zwiększenie świądu, pieczenia i zaczerwienienia skóry wymienia się między innymi roztocza, które doskonale rozwijają się w ciepłych, wilgotnych mieszkaniach. Nie lekceważ zmian skórnych, nieleczone swędzą, przez co odruchowo się drapiemy, a to najprostsza droga do nadkażeń bakteryjnych.

 

Ilona