Uroda alergika

Wypadanie włosów a stosowanie suszarki

Wypadanie włosów a stosowanie suszarki

Zdjęcie autorstwa Engin Akyurt z Pexels

Wypadanie włosów stanowi zmorę milionów kobiet na całym świecie. Nic dziwnego, wszak długie i gęste pukle stanowią jeden z atrybutów kobiecości. Żadna z nas nie chce być go pozbawiona. Przyczyny wypadania włosów bywają różne. Czasem fryzura przerzedza się z powodów hormonalnych, kiedy indziej winowajcą są niedobory substancji odżywczych. Wypadanie włosów a stosowanie suszarki – jak przedstawia się ta zależność?

Spis treści:

  1. Wypadanie włosów – kiedy jest niepokojące?
  2. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
  3. Sposoby na wypadanie włosów
  4. Wypadanie włosów a stosowanie suszarki

Wypadanie włosów – kiedy jest niepokojące?

To normalne, że każdego dnia tracimy włosy. Każdy z nich ma określony cykl życiowy. Gdy ten się zakończy, włos obumiera i wypadanie. Następnie z mieszka włosowego wyrasta kolejny włos. W rezultacie wymiana pukli następuje nieustannie bez straty dla ich długości i gęstości. Czasem jednak dojdzie do zakłóceń. Dopóki tracimy do 100-150 włosów dziennie, nie mamy powodów do niepokoju. Gorzej, gdy liczba ta ulega gwałtownemu powiększeniu. Nadmierne wypadanie włosów prowadzi do szybkiego przerzedzania się fryzury. To z kolei często zmusza nas do podcięcia pukli, choć chciałyśmy je zapuszczać.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów to temat niezwykle złożony, ponieważ zawiera w sobie czynniki hormonalne, psychiczne, związane z dietą, niewłaściwą pielęgnacją i nadmierną stylizacją pukli. Przyjrzyjmy się pierwszemu z potencjalnych powodów. To, jak funkcjonuje gospodarka hormonalna, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny. U niektórych kobiet notuje się zbyt wysokie stężenie testosteronu. To normalne, że organizm pań wytwarza ten męski hormon płciowy w niewielkich ilościach. Dzięki niemu odczuwamy pożądanie i mamy ochotę na seks. Jednak nadmiar testosteronu powoduje androgenowe wypadanie włosów. Także zaburzenia w pracy tarczycy mogą prowadzić do przerzedzania się naszej fryzury. Aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystkie substancje odżywcze, potrzebna jest zróżnicowana dieta. Niestety, u wielu z nas na talerzach dominuje monotonia. Codziennie jemy to samo, przez co cierpimy na niedobór cynku, żelaza, biotyny czy witamin z grupy B. Niedobór tych składników odżywczych może prowadzić do wypadania włosów. Także stresujące przeżycia, np. rozwód, śmierć rodziców, poważna choroba, wywołują nadmierne wypadanie włosów. Nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów, ich częste farbowanie, prostowanie czy stosowanie lokówki – wszystko to także może skutkować przerzedzaniem się fryzury.

 przyczyny wypadania włosów
Zdjęcie autorstwa Polina Tankilevitch z Pexels

Sposoby na wypadanie włosów

Zazwyczaj obstawiamy, że nadmierne wypadanie włosów jest uwarunkowane niedoborem substancji odżywczych, dlatego sięgamy po różnego rodzaju suplementy diety. Jednak gdy te po kilku miesiącach regularnego stosowania nie przynoszą żadnych rezultatów, podobnie jak kosmetyki przeciwko wypadaniu włosów, powinniśmy wykonać kompleksowe badania. Niewykluczone, że za przerzedzaniem naszej fryzury stoją zaburzenia hormonalne, które wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jeśli wykluczymy niedobór substancji odżywczych oraz zaburzenia hormonalne, przyjrzyjmy się swoim nawykom pielęgnacyjnym.

Wypadanie włosów a stosowanie suszarki

Najlepiej, gdy włosy schną w swoim naturalnym tempie. Większość z nas nie ma jednak na to czas. Głowę myjemy rano, aby włosy zachowały świeżość przez cały dzień. Musimy szybko wyjść z domu, więc sięgamy po suszarkę. Ta szybko rozwiązuje problem, ba, mało tego, nierzadko dzięki funkcji jonizacji unikamy ich elektryzowania. Pukle prezentują się dużo ładniej niż po naturalnym suszeniu. Jednak codzienne stosowanie suszarki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wysoka temperatura wysusza włosy i skórę głowy. Działa też negatywnie na mieszki włosowe i cebulki włosów. W rezultacie nasze pukle wypadają w zastraszającym tempie. Wypadanie włosów jest tym bardziej nasilone, im częściej sięgamy po suszarkę, ustawiamy ją na najwyższych obrotach etc. Jeśli już zdecydujemy się skorzystać z tego urządzenia, skorzystajmy z letniego powietrza, które tak nie wysusza włosów i skóry głowy. Ponadto trzymajmy suszarkę w odpowiedniej odległości, by nie poparzyć skalpu.