kobieta w łóżku

Zdrowe osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że w ich łóżkach znajdują się miliony roztoczy i bakterii. Przeciwieństwo stanowią alergicy, którzy najczęściej mają ogromną wiedzę na temat groźnych bakterii znajdujących się w miejscu ich snu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie czym powinna kierować się osoba cierpiąca z powodu alergii podczas wybierania pościeli? 

Roztocza kurzu domowego to minimalnych rozmiarów pajęczaki, które żyją w otoczeniu człowieka, a pokarm stanowi dla nich naskórek człowieka. Preferują ciepłe i wilgotne środowisko, gdyż właśnie w takim miejscu znajdują najwięcej pożywienia. Nie powinno nas zatem zdziwić to, że gromadzą się w takich miejscach jak łóżko i pościel, gdyż właśnie stamtąd najciężej jest się ich pozbyć.

Tradycyjne puchowe poduszki i kołdry mogą  potęgować występowanie reakcji alergicznych wśród osób borykających się z problemem uczuleń. Alergenem może być dla nas prawie wszystko. Do największych zagrożeń należą puchowo wypełniane pościele oraz wełniane koce. Zarówno jedne, jak i drugie znajdują się w prawie każdym mieszkaniu. Badania pokazują, że to nie materiał, z którego zrobiona jest pościel jest winny potęgowaniu alergii u osoby chorej, winę najczęściej ponoszą roztocza. Faktem jest, że pierze może uczulać, jednak dochodzi do takich sytuacji bardzo rzadko. Eksperci informują, że w przeciętnym łóżku może żyć średnio 1,5 miliona roztoczy. Oznacza to, że w towarzystwie śpiącego człowieka znajduje się ok 1,5 mln pajęczaków. Co gorsza, bardziej przerażającą informacją jest fakt, że tak naprawdę to nie same roztocza są alergenem, a ich odchody.

Pościel syntetyczna

sypialniaW sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć mnóstwo pościeli opisywanej jako „antyalergiczna”. Większość z nich wykonana jest z materiałów syntetycznych, ten rodzaj kołder cieszy się największą popularnością. Prawdopodobnie jest to spowodowane  ceną, która nie jest wygórowana. Niska cena w tym wypadku nie powinna nas zrażać, gdyż wcale nie musi oznaczać złej jakości interesującego nas produktu. Aby jednak nie kupić kota w worku i dokonać właściwego wyboru podczas zakupów powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim upewnijmy się, czy pościel można prać w temperaturze wyższej niż 55˚C, gdyż dopiero w takich warunkach giną wszystkie roztocza. Dobrze by było, gdyby kołdry były dodatkowo  wypełnione  syntetycznymi substancjami, do których zadań należy zabijanie baketrii. Ponadto należy upewnić się, jak mocno  substancje te są związane z wypełnieniem po to, aby nie wypłukiwały się podczas prania. Jeśli nasza pościel nie zawiera tych przydatnych substancji, to sami możemy nabyć środek o podobnych właściwościach i systematycznie spryskiwać nim pościel. Pozytywną informacją jest to, że dzięki częstemu praniu oraz odpowiedniemu wypełnieniu pościeli możemy znacznie ograniczyć ilość alergenów. Niestety pościel tego rodzaju ma również wady, do największych należą znacznie gorsza przepuszczalność powietrza oraz mniejszy komfort użytkowania od tej wykonanej z materiałów naturalnych.

Pościel jedwabna

 kobieta w pościeliInnym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem alergii może okazać się kołdra z jedwabnym wypełnieniem. Jedwab jest jednym z najdelikatniejszych i najcieńszych włókien, jego uprawa odbywa się w ekologiczny sposób, ponieważ jest to roślina wrażliwa na wszelkiego rodzaju ingerencje chemiczne. Dodatkowo jest to materiał hipoalergiczny nie powodujący reakcji uczuleniowych, który dzięki antystatycznym właściwością nie gromadzi kurzu i roztoczy.

Ponadto pościel tego rodzaju jest bardzo lekka, dzięki niej skóra może swobodnie oddychać. Podczas snu temperatura naszego ciała jest regulowana w naturalny sposób, dzięki czemu się nie pocimy, a ciepło wytwarzane przez nasz organizm jest zatrzymywane po to aby nas ponownie ogrzać.

Niestety wyroby z tego materiału posiadają również wady, przede wszystkim koszt zakupu takich kołder jest dość wysoki. W sytuacji, gdy zauważymy, że wyroby są bardzo tanie możemy dojść do wniosku, iż jakość splotu z którego są wykonane jest stosunkowo niska. Ponadto jedwab jest bardzo delikatnym materiałem, którego nie powinniśmy prać w zwykłej pralce, w jego przypadku często konieczna jest wizyta w pralni chemicznej.

Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na zakup kołdry antyalergicznej to pamiętajmy, aby kupować ja w sklepach specjalistycznych, w takiej sytuacji będziemy mieli pewność że zakupimy sprawdzony produkt. Z całą pewnością powinniśmy unikać kołder wyprodukowanych w Chinach, najlepszym rozwiązaniem jest zakup pościeli od polskich wytwórców w polskich sklepach. Będzie to korzystne rozwiązanie zarówno dla naszego snu, jak i narodowej gospodarki.