złota jesień

Tegoroczna jesień rozpoczęła się dość wcześnie. Niskie temperatury powitały nas już we wrześniu. Prognozy pogody na najbliższy czas zapowiadają się nad wyraz optymistycznie. Czy wraca polska złota jesień? Czy jeszcze będzie ciepło?

Nie taki straszny październik

Pamiętacie jeszcze zeszłoroczną jesień? Wówczas październik był jeszcze bardziej chłodny, niż w bieżącym roku. Doskonale wiemy, że jesień nie należy do najcieplejszych pór roku, zwłaszcza w naszym kraju, lecz bywały okresy, kiedy mogliśmy cieszyć się sprzyjającą aurą. Początek października 2017 roku przyniósł same deszczowe, pochmurne dni. Temperatura znacząco spadła, a słońce schowało się za chmurami. Lecz wszystko wskazuje na to, że jeszcze uda nam się je zobaczyć i poczuć. Co takiego zapowiadają synoptycy?

Złota jesień i babie lato

Według prognoz pogody, jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli nacieszyć się piękną pogodą. Wszystko wskazuje na to, że złota jesień wpadnie na chwilę do Polski. Mowa nawet o temperaturach, które już od dawna nie miały miejsca w okresie jesiennym, w naszym kraju. Zapowiada się najcieplejszy tydzień października. Już w poniedziałek – 16, termometry wskażą nawet 20 stopni Celsjusza i to w całym kraju. Taki początek tygodnia rozumiemy! Chyba większość ma już dość depresyjnej, jesiennej aury. A w niektórych miastach słupki przekroczą 23 stopnie. Przed nami prawdziwe babie lato! Wtorek także zapowiada się iście słonecznie, zwłaszcza na zachodzie Polski.

Niewielkie ochłodzenie czeka nas w środę i czwartek. Termometry pokażą wtedy nie więcej niż 18 stopni. Jednak jak na październik to i tak bardzo korzystna prognoza pogody. Warto więc skorzystać ze słońca i ostatnich ciepłych dni. Takowe w tym roku najprawdopodobniej już się nie powtórzą. Kilka dni słońca z pewnością pozytywnie wpłynie na nastrój i doda energii na resztę dni. A nie zapominajmy, że przed nami zima, która w tym roku także może powitać nas dużo wcześniej.

Zima stulecia?

babie latoOd jakiegoś czasu mówi się o zimie stulecia, jakiej jeszcze nie widział nikt z nas. To jednak tylko prognozy, które mogą ulec zmianie. Eksperci w dziedzinie meteorologii mówią o bardzo niskich temperaturach, dochodzących do -30 stopni oraz wczesnym nadejściu zimy. Pierwszy śnieg może spaść szybciej, niż myślimy. Plusem jest nadzieja na białe święta, których w Polsce nie mamy już od wielu lat. Oprócz naszych górskich szczytów, gdzie zima nigdy nie zawodzi. Pozostaje nam śledzić prognozy pogody i mieć nadzieję, że aura będzie dla nas łaskawa i znośna.

Katarzyna Antos