Lifestyle

Wpływ roślin na nasze samopoczucie i zdrowie, czyli dlaczego warto mieć w domu rośliny?

dlaczego warto mieć w domu rośliny

Zdjęcie autorstwa Evgenia Basyrova z Pexels

Liczne badania naukowe potwierdzają pozytywne oddziaływanie roślin na zdrowie i samopoczucie człowieka. Kontakt z roślinami przynosi nam wiele zalet, poprawia kondycję psychiczną i fizyczną, relaksuje i działa uspokajająco. Dodatkowo rośliny domowe oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, podnoszą wilgotność powietrza oraz pełnią funkcję estetyczną.

Obecność roślin a nasze samopoczucie

Większość z nas chętnie spędza czas wolny na łonie natury. Potrzeba kontaktu z przyrodą jest naturalnym zjawiskiem. Wynika również z otaczającego nas zgiełku miasta, hałasów, smogu, zanieczyszczeń powietrza i wszechobecnego betonu. Ucieczka za miasto, wypad w góry, piknik w parku, czy dzień nad jeziorem to idealny sposób na zapewnienie sobie relaksu w wolny dzień. Rośliny domowe są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób kochających bliskość natury i możliwość relaksu także w zaciszu własnego mieszkania. Nasze zmysły, takie jak wzrok i węch dostarczają nam bodźców wpływających na nasze samopoczucie. Kolor zielony koi nerwy, kojarzy się ze zdrowiem, młodością, harmonią i spokojem. Dodatkowo poprawia pracę płuc i krążenie krwi. Dlatego obecność roślin w naszych wnętrzach tworzy wyjątkowy, uspokajający klimat. W ich otoczeniu można się wyciszyć i zrelaksować. Aromatyczny zapach kwiatów roślin doniczkowych wprowadza do wnętrza lekkość i wakacyjny klimat. Woń drzewek cytrusowych, jaśminu, geranium, czy kardamonu działa relaksująco i uspokajająco. Naturalna aromaterapia poprawia również koncentrację i dodaje energii do działania. Rośliny doniczkowe zwiększają naszą efektywność oraz wspomagają kreatywność.

Obecność roślin a nasze samopoczucie

Wpływ roślin na nasze zdrowie

Otaczanie się roślinami ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Rośliny pomagają pozbyć się bólu głowy, łagodzą stres i poprawiają nastrój. Prace ogrodowe, przesadzanie roślin oraz ich codzienna pielęgnacja relaksują, usuwają negatywne emocje, poprawiają koncentrację, a także pozytywnie wpływają na kondycję fizyczną, zapewniając dawkę ruchu. Według badań już samo patrzenie na rośliny poprawia nasze samopoczucie, koi nerwy oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom. Dodatkowo w naszych domach możemy uprawiać rośliny lecznicze, jak na przykład geranium o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, czy aloes, który idealnie sprawdzi się na poparzenia słoneczne  i dolegliwości skórne.

Wpływ roślin na nasze zdrowie

Poprawa jakości powietrza

Kolejnym atutem posiadania roślin jest ich zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i pochłaniania szkodliwych substancji. Rośliny oczyszczające powietrze poprawiają jego jakość, podnoszą wilgotność oraz zwiększa ilość zawartego w nim tlenu. Domowa dżungla to naturalny filtr powietrza. Rośliny domowe zmniejszają promieniowanie urządzeń elektronicznych, jonizują powietrze oraz obniżają temperaturę. Dodatkowo obecność roślin wycisza, uspokaja, pomaga się zrelaksować i zasnąć, dlatego warto posiadać rośliny w sypialni. Do najpopularniejszych gatunków oczyszczających powietrze możemy zaliczyć kolorowe aglaonemy, bardzo odporne aloesy, rozłożyste palmy areki, szybko rosnące bluszcze,  łatwe w uprawie chamedory, różnorodne draceny, efektowne epipremnum, osiągające spore rozmiary fikusy, bujne paprocie, niezniszczalne sansevierie, eleganckie skrzydłokwiaty kwitnące na biało oraz bezpieczne dla zwierząt, urocze zielistki.

Rośliny oczyszczające powietrze

Funkcja estetyczna

Rośliny doniczkowe w ostatnich latach zyskały na popularności. Ich dobroczynny wpływ na zdrowie, samopoczucie i poprawę jakości powietrza sprawiły, że wiele osób chce się nimi otaczać. Posiadania własnego zielonego zakątka to nie tylko modny trend, czy zainteresowanie ekologią, to prawdziwa pasja! Zaskakujące kolory i kształty ozdobnych roślin tworzą zapierające dech w piersiach kompozycje. Rośliny doniczkowe wprowadzają do naszych wnętrzach mnóstwo przyjemnych dla oka walorów estetycznych. Sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna i egzotyczna.

Rośliny doniczkowe pełnią wiele funkcji, pozytywnie wpływają zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Są niesamowitą ozdobą wnętrza, a dodatkowo poprawiają nastrój oraz ograniczają ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Sklep z roślinami Mała Szklarnia to miejsce dla każdego roślinomaniaka w Polsce. Z nami nauczysz się mieć rękę do roślin i pielęgnować swoją pasję.

Wysyłamy rośliny na całą Polskę oraz mamy sklepy stacjonarne we Wrocławiu i w Krakowie 💚