Więź z szefem

Więź z szefem – wielu osobom takie sformułowanie może wydawać się odrealnione. Przez PRL przywykliśmy bowiem do specyficznego postrzegania przełożonych w pracy. Nieco się ich boimy, podchodzimy do nich z dystansem, wiemy, że szef chce mieć zawsze rację. Jednak czasy się zmieniają, podobnie jak podejście do zarządzania personelem. Czy jest możliwa więź z szefem?

Z szefem spędzasz więcej czasu niż z mężem

To właśnie w pracy spędzamy większą część swojego życia, ponieważ co najmniej 40 godzin w tygodniu. Szefa widujemy częściej niż swojego męża i dzieci. To z nim również częściej wymagamy się uwagami niż z przyjaciółką. Naukowcy wykazali, że jeśli spędzamy z kimś dużo czasu, mimowolnie rodzi się więź. Oczywiście, nie musi mieć ona tak intymnego charakteru jak przyjaźń, ale pełni istotną funkcję.

Szefowie okazują zainteresowanie swoim pracownikom

W ostatnich latach zmienił się również model zarządzania. Coraz więcej firm wysyła menedżerów na szkolenia z udziałem wykwalifikowanego coacha. Ten pokazuje, jak ważną rolę odgrywa sprawna komunikacja w zespole. W związku z tym szefowie czują się w obowiązku nawiązywać z pracownikami bliższe relacje. Niektórzy też sami z siebie pytają ich o zdrowie, samopoczucie, plany na weekend czy święta. Interesują się tym, czy córka pracownicy zdała maturę, a syn ukończył studia. To wszystko buduje pewnego rodzaju więź. Sprawia, że obie strony zaczynają patrzeć na siebie bardziej ludzkim wzrokiem. Szef dostrzega w pracownicy zmęczoną matkę, dlatego nie odmawia jej planu do urlopu. Ona widzi w nim zwyczajnego męża i ojca, dlatego  też wykazuje większe zrozumienie wobec jego poleceń.

Jak przygotować się do rozmowy z szefem?

Wiele z nas śmiertelnie boi się rozmowy z przełożonym. Gdy ma do niej dojść, mamy wrażenie, że serce za chwilę wyskoczy nam z piersi. Tymczasem warto podejść do niej całkowicie zwyczajnie. Rozmowa z szefem będzie udana, jeśli nauczysz się wyrażać pewne rzeczy wprost, ale w sposób umiejętny i przemyślany. Zamiast robić szefowi awanturę o to, że nie dostaliśmy premii, lepiej ująć to inaczej. Powiedz przełożonemu, że od lat wkładasz sporo energii w wykonywaną pracę i przykładasz się do każdego zadania, dzięki swojej wytrwałości sprowadziłeś do firmy poważnego klienta. Ten zapewni przedsiębiorstwu stałe i wysokie przychody. W związku z tym, iż pracę wykonywałeś także po godzinach, liczysz na dodatkowe wynagrodzenie, które zmotywuje cię do dalszej, sumiennej pracy.

Jak efektywnie rozmawiać z szefem?

Pamiętaj, aby nigdy nie wybuchać złością i nie atakować szefa. Każdy człowiek, także menedżer, zaczyna się bronić i przestaje słuchać, co masz do powiedzenia. Tak jest skonstruowany ludzki mózg, dlatego należy nauczyć się merytorycznej dyskusji. Przedstawiając w ten sposób swoje argumenty, więcej zyskasz niż poprzez nieustanne kłótnie.

Dlaczego warto wsłuchać się w głos pracowników?

Pamiętaj, że szef jest tylko człowiekiem i też może czasem podejmować mylne decyzje. Staraj się go o nic nie obwiniać. Dobrze też, aby menedżer nauczył się  rozmawiać z pracownikami. Wiele z nich ma cenne uwagi, które mogą usprawnić pracę i w dłuższej perspektywie przynieść firmie zyski. Tam, gdzie pracownicy dzielą się swoimi pomysłami z górą, tam osiągane są największe sukcesy.

Przyjaźń w pracy

Bardzo często w pracy można też znaleźć swoją bratnią duszę, z którą zwyczajnie nadajemy na tych samych falach. Nie ma nic złego w tym, aby po pracy wyskoczyć z kierowniczką na zakupy czy kawę. Jeśli naprawdę się lubicie oraz umiecie oddzielić życie prywatne od zawodowego, taka relacja może wam przynieść tylko same korzyści. Znajdziecie kogoś, z kim miło spędzacie czas, a praca dzięki obecności bliskiej osoby stanie się przyjemniejsza.