Udekoruj swój dom i zadbaj o spokojny umysł
Spacejoy z unsplash

Własny dom, mieszkanie, a nawet jeden pokój, mogą stać się Twoim azylem – miejscem, w którym poczujesz odprężenie, błogi spokój i bezpieczeństwo. Na Twoje poczucie relaksu będzie wpływać styl, w jakim zdecydujesz się udekorować dane miejsce.

Dobrze zaprojektowany pokój lub mieszkanie, w którym nie zabraknie Twoich ulubionych przedmiotów pomoże Ci łagodzić stres i znaleźć ukojenie po ciężkim dniu. Wyobraź sobie zagracony, ciemny pokój pełen zakurzonych i nieprzydatnych przedmiotów, a później przenieś myśli do jasnej przestrzeni, w której na ścianach wiszą piękne obrazy, na parapecie rosną zielone rośliny, a całość jest udekorowana minimalistycznymi dodatkami. W którym miejscu poczujesz się lepiej?

Sprawdź nasze pomysły na dekoracje i proponowane zmiany, dzięki którym stworzysz relaksujące otoczenie, do którego będziesz chętnie wracać.

1.   Neutralna paleta barw

Biel kojarzy się z minimalizmem, jednak nie musisz ograniczać się tylko do jednego koloru. Żywe i kontrastujące kolory nie wniosą do Twojego otoczenia takiego spokoju jak delikatne pastele. Dodatkowa zaleta takiego wyboru to łatwość w dobieraniu kolejnych elementów i dodatków. Ożyw swoje miejsce wybierając inny sposób niż kontrastujące barwy – do tego celu doskonale nadają się tekstury – grube dywany, drewniane lub metalowe dodatki, jedwabne poduszki czy szklane wazony. Możesz wybrać jeden dominujący kolor, np. niebieski lub żółty, który doda wnętrzu mocniejszy akcent.

2.   Przede wszystkim – światło

Niech jednym źródłem światła w pomieszczeniu nie będzie lampa sufitowa. Znacznie lepiej sprawdzą się różnorodne rodzaje oświetlenia, począwszy od naturalnego. Nie każdy może pozwolić sobie na mieszkanie lub pokój z ogromnymi oknami, jednak jeśli je posiadasz – wiele pracy za Tobą. W przeciwnym razie umieść w pomieszczeniu lampę podłogową, kinkiety, kilka lamp wiszących, małe lampki na stole, a nawet świeczniki. Wnieś światło do najciemniejszych kątów pokoju. Wybieraj żarówki dające delikatne, ciepłe światło.

3.   Rośliny zielone

Dodaj do swojego wnętrza odrobinę natury. Na stole umieść bukiet sezonowych kwiatów, a na parapecie lub półkach postaw doniczki z ulubionymi roślinami. Jeśli masz artystyczną duszę, możesz poeksperymentować z gałęziami znalezionymi podczas ostatniego spaceru i stworzyć z nich kreatywną instalację. Nie zapomnij o tym, aby regularnie dbać o swoje rośliny, aby pięknie się rozwijały i cieszyły oko. Aby uniknąć stresu związanego z podlewaniem i dbaniem o zielonych towarzyszy, wybierać rośliny, które potrzebują minimum Twojej uwagi. Rośliny zielone mają mnóstwo zalet – oczyszczają powietrze, pomagają zachować odpowiednią wilgotność powietrza, pozytywnie wpływają na kreatywność i uczą cierpliwości.

piękne obrazy

Collov Home Design z unsplash

4.   Odrzuć chaos

Walka z chaosem i nieporządkiem to nie lada zadanie. Pierwszym krokiem jest organizacja. Poświęć czas na pozbycie się zbędnych bibelotów, nieprzydatnych mebli i niepasujących ozdób mając na uwadze, że chaotyczne pomieszczenie może wzmacniać stres i napięcie. Rozpocznij od jednego pomieszczenia i sukcesywnie przechodź do kolejnych. Niepotrzebne przedmioty podaruj komuś innemu, sprzedaj lub wyrzuć (jeśli nie nadają się do użycia). Szybko zobaczysz, jak łatwo jest uzyskać nieco więcej wolnej przestrzeni. Szczególną uwagę poświęć sypialni – wpłynie to bezpośrednio na poprawę Twojego snu.

5.   Zadbaj o piękny zapach

Przebywanie w czystym i przewietrzonym pomieszczeniu jest jedną z najszybszych dróg do lepszego samopoczucia. Nie każdy jednak (w szczególności mieszkańcy centrów miast) ma możliwość otwarcia okien na oścież i wpuszczenia świeżego powietrza. Rozwiązaniem może być zakup urządzenia oczyszczającego powietrze (ma to dodatkowe korzyści prozdrowotne), zapalenie ekologicznych świec zapachowych lub uruchomienie dyfuzora olejków eterycznych. Jeśli chcesz poczuć natychmiastowe ukojenie, wybierz olejki o zapachu eukaliptusa, pomarańczy czy lawendy.