Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Uczulenie na świnkę morską

Uczulenie na świnkę morską

Alergie mają jednak do siebie to, że nie zawsze objawiają się od razu i zdarza się, że właściciel zdąży już zżyć się ze zwierzęciem, gdy zacznie ono wywoływać objawy uczuleniowe u któregoś z domowników. Czy wtedy oddanie pupila okaże się konieczne?

Badania dowodzą, że aż u 59% alergików uczulonych na zwierzęta ich organizm będzie reagował na alergeny uwalniane przez świnki morskie. Co gorsza alergeny zwierząt po wysuszeniu składnika, w którym pierwotnie się znajdują łatwo zmieniają formę na lotną.

Nazywane są wtedy aeroalergenami i w zasadzie nie da się ograniczyć ich rozprzestrzeniania w powietrzu, a poza tym przenoszone są też na ubraniach.

Jednak ich stężenie jest wtedy znacznie niższe niż np. w mieszkaniu, w którym zwierzę przebywa przez większość swojego życia. Ważną dla osób atopowych informacją jest, że z powodu tej choroby znajdują się również w grupie zagrożonych alergią na zwierzęta.

Uczulenie na świnkę morskąJeszcze większe prawdopodobieństwo uczulenia na alergeny np. świnek morskich powoduje ekspozycja na ich działanie w pracy. Szczególnie dotyczy to laborantów, spotykających się z tymi zwierzętami na co dzień, u których niebezpieczeństwo alergii drastycznie wzrasta, a także lekarzy weterynarii.

Alergeny świnki morskiej i objawy

Tak jak u większości gryzoni, tak u świnek morskich składnikiem zawierającym stężone alergeny jest ich mocz, a dokładniej zawarte w nim białka oraz sierść i naskórek.

Przyczyną alergii na te gryzonie są alergeny Cav p I i Cav p II – ten pierwszy opisano dopiero w 2002 r.i określono, że znajduje się przede wszystkim w sierści i moczu oraz wiąże feromony uwalniane z moczu samców.

Natomiast Cav p II to glikoproteina – czyli białko należące do lipokalin, a znajduje się w naskórku tych zwierząt. Reakcje krzyżowe między tymi alergenami są częstym zjawiskiem.

 

Co można zrobić?

Istnieją środki, które na pewno trzeba podjąć, aby zmniejszyć choć trochę ekspozycję uczulonego domownika na alergeny przebywającego w domu zwierzęcia. Nie trzeba rezygnować z posiadania zwierzątka, a wręcz zalecane jest, by nauczyć dziecko, że z alergia wymaga od niego szczególnej ostrożności i odpowiedzialności.

Zaanim więc podejmiesz decyzję o wyrzuceniu zwierzaka z domu, dowiedz się, co trzeba zrobić, by mógł on pozostać na miejscu.

Komentarze (2)

Nikola Kirko

9 lat temu

ja dostałam wysypki po roku jak miałam świnkę czy mam ją oddać

Estera Gardzielewska

10 lat temu

moja siostra ma alergie ale czy świnka morska uczuliła by ją gdyby jej nie dotykała ani do niej nie podchodziła. proszę o odpowiedz

Komentarze są wyłączone.