MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Trudne życie atopika


objawy-alergii-skornej

Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane do schorzeń o podłożu alergicznym. Ta przypadłość manifestuje się świądem, zaczerwienieniem i charakterystyczną wysypką. Skóra atopowa nie wygląda estetycznie, toteż osoby zmagające się ze świerzbiączką, często odczuwają wstyd.

Latem choroba jest najbardziej dokuczliwa. W upalne dni trudno ukryć zmiany na plecach czy ramionach. Osoby, dotknięte AZS, nie mogą cały czas nosić bluzek z długim rękawem. Z drugiej strony, odsłaniając ciało, narażają się na uszczypliwe uwagi otoczenia. Niestety, w społeczeństwie nie brakuje ludzi przekonanych, iż świerzbiączka jest chorobą zaraźliwą.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

W rzeczywistości atopowe zapalenie skóry ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, iż organizm wytwarza przeciwciała skierowane do walki z własnymi tkankami i narządami. Niestety, naukowcom wciąż nie udało się wyjaśnić etiopatogenezy AZS. Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia świerzbiączki, wymienia się: zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie środków czystości, kosmetyków i zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Ads code goes here

Trudne życie atopika

Łagodzenie objawów AZS

Medycyna nie dysponuje lekiem, który pozwoliłby nam zapomnieć o świerzbiączce. Niektóre osoby wyrastają z AZS, pozostałe muszą sobie radzić, stosując dermokosmetyki. Skóra, dotknięta atopią, nie spełnia swojej pierwotnej funkcji. Ta zewnętrzna powłoka ciała ma za zadanie chronić organizm przed patogenami. Niestety, czasem organizm nie produkuje dostatecznej ilości lipidów i bariera zostaje przełamana.

Życie atopika a emolienty

W celu zabezpieczenia skóry przed urazami i infekcjami należy stosować emolienty. Tego typu substancje powlekają ciało warstwą ochronną. Choć drogeryjne kosmetyki zawierają emolienty, lepiej sięgnąć po ich apteczne zamienniki. Niestety, większość balsamów do ciała zawiera substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij