Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Trudne życie atopika

objawy-alergii-skornej

Latem choroba jest najbardziej dokuczliwa. W upalne dni trudno ukryć zmiany na plecach czy ramionach. Osoby, dotknięte AZS, nie mogą cały czas nosić bluzek z długim rękawem. Z drugiej strony, odsłaniając ciało, narażają się na uszczypliwe uwagi otoczenia. Niestety, w społeczeństwie nie brakuje ludzi przekonanych, iż świerzbiączka jest chorobą zaraźliwą.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

W rzeczywistości atopowe zapalenie skóry ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, iż organizm wytwarza przeciwciała skierowane do walki z własnymi tkankami i narządami. Niestety, naukowcom wciąż nie udało się wyjaśnić etiopatogenezy AZS. Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia świerzbiączki, wymienia się: zanieczyszczenie środowiska, nadużywanie środków czystości, kosmetyków i zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Trudne życie atopika

Łagodzenie objawów AZS

Medycyna nie dysponuje lekiem, który pozwoliłby nam zapomnieć o świerzbiączce. Niektóre osoby wyrastają z AZS, pozostałe muszą sobie radzić, stosując dermokosmetyki. Skóra, dotknięta atopią, nie spełnia swojej pierwotnej funkcji. Ta zewnętrzna powłoka ciała ma za zadanie chronić organizm przed patogenami. Niestety, czasem organizm nie produkuje dostatecznej ilości lipidów i bariera zostaje przełamana.

Życie atopika a emolienty

W celu zabezpieczenia skóry przed urazami i infekcjami należy stosować emolienty. Tego typu substancje powlekają ciało warstwą ochronną. Choć drogeryjne kosmetyki zawierają emolienty, lepiej sięgnąć po ich apteczne zamienniki. Niestety, większość balsamów do ciała zawiera substancje zapachowe, które mogą podrażniać delikatną skórę.

Pielęgnacja suchej skóry

Warto pamiętać, iż suchej skórze towarzyszy świąd. Jest on na tyle dokuczliwy, iż zaczynamy się drapać. Bakterie, które znajdują się pod paznokciami wnikają do organizmu i nierzadko wywołują infekcję. Udowodniono, iż świąd można zwalczyć, stosując kosmetyki nawilżające.

Zdradliwe konserwanty

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za dokuczliwe dolegliwości odpowiada alergia na substancję, z którą spotykamy się na co dzień. Czasem wystarczy zmienić kosmetyki, by pożegnać się z wysypką i świądem. Konserwanty, które wykorzystuje się w produkcji szamponów i mydeł, przedłużają trwałość produktów. Niestety, mogą one podrażniać skórę. Na szczęście na rynku coraz częściej można kupić kremy, które charakteryzują się naturalnym składem. Warto jednak pamiętać, iż produkty, które nie zawierają konserwantów, należy zużyć w ciągu 2-3 miesięcy.

Drażniące proszki do prania

Osoby, które borykają się z AZS, powinny przyjrzeć się stosowanym proszkom do prania. Wiele z nich stanowi potencjalne źródło alergenów. Środki powierzchniowo czynne oraz tanie konserwanty nie służą wrażliwej skórze. Warto sięgać po proszki i płyny do prania, które są określane jako hipoalergiczne.

Na atopików czyha wiele niebezpieczeństw. Osoby, które zmagają się ze świerzbiączką, powinny rozważnie wybierać kosmetyki i środki czystości. Sprzątając mieszkanie, warto założyć rękawiczki. Nigdy nie wiemy, jak wrażliwa skóra zareaguje na płyn do mycia podłóg.