Pojawił się wirus, pojawiła się i szczepionka. Dziś ten proces jest wyjątkowo szybki. Gdy poznane jest zagrożenie, pojawia się prawie natychmiast antidotum. Laboratoria i naukowcy pracują pełną parą.
Nie inaczej jest w przypadku świńskiej grypy, tym bardziej, że jest wyjątkowo niebezpieczna – zanotowano wiele przypadków śmiertelnych – i objęła swoim zasięgiem właściwie cały świat.
Szczepionka jest dostępna w dwóch postaciach, jako:
- szczepionka donosowa w postaci aerozolu z atenuowanym, czyli osłabionym wirusem, który nie może wywołać choroby. Nazywana jest w skrócie LAIV od angielskiego określenia: live, attenuated intranasal vaccine. Nie zawiera konserwantów. Może być podawana osobom w wieku 2- 49 lat, ale nie może być podawana kobietom w ciąży, dzieciom, które nie ukończyły 6 m-cy życia, osobom przewlekle chorym i alergikom.
- szczepionka w formie zastrzyku z unieczynnionym wirusem – która może być podana kobietom w ciąży, dzieciom wieku 6 m-cy do 2 lat i osobom z problemami zdrowotnymi.
Nie dla alergika
Choć korzyści z zaszczepienia się przeciw tak groźnej grypie wydają się oczywiste, niektórzy bezwzględnie muszą z niej zrezygnować. Jeśli jesteś osobą uczuloną na jajka lub inny składnik szczepionki (np. neomycynę, streptomycynę, polimyksynę B, gentamycynę czy inny antybiotyk użyty do jej produkcji), cierpisz na jakąkolwiek ostrą alergię, masz astmę, atopowe zapalenie skóry nie możesz przyjąć szczepionki. Groziłoby to ostrymi reakcjami twojego organizmu – ze wstrząsem anafilaktycznym włącznie.
Dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z objawów grypy: – ból gardła – kaszel – ból głowy – bóle mięśni – kichanie – gorączkę – dreszcze – zmęczenie
w jakikolwiek sposób odbiegające od zwyczajnych tego typu reakcji, nie czekaj. Idź do lekarza, zbadaj się, żeby wykluczyć możliwość zachorowania na świńską grypę.