DOM ALERGIKA Życie z alergią

Środki chemiczne mogą zagrażać Twojemu życiu!

Środki chemiczne mogą zagrażać Twojemu życiu!

W każdym polskim mieszkaniu – także u alergików – można znaleźć różnorodne artykuły chemiczne, które ułatwiają życie i pozwalają cieszyć się idealną czystością. Środki te potrafią zabijać bakterie, rozpuszczać rdze i unicestwiać grzyby. Myją, nabłyszczają i rozsiewają przyjemny zapach kwiatów lub lasu.

Środki chemiczne – niektórym trudno się z nimi rozstać. Powód? Brak przekonania do produktów naturalnych. Skoro jednak już się z nich korzysta, warto zapamiętać parę zasad, które sprawią, że będzie bezpiecznie.

Bo choć wiedza na temat szkodliwości środków chemicznych, które stosuje się w gospodarstwach domowych ciągle rośnie, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich nieodpowiednie zastosowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Środki chemiczne mogą zagrażać Twojemu życiu!

Dzieci, ręce precz od chemii

Barwne i nietypowe kształty butelek, interesująca konsystencja i intrygujący zapach – te wszystkie cechy domowej chemii kuszą szczególnie najmłodszych. To właśnie dzieci, szczególnie te przed ukończeniem 5. roku życia, znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej zatruciem środkami chemicznymi. Ich ogromna ciekawość i ciągłe odkrywanie otoczenia, mogą być przyczyną nieszczęścia.

Wszystkie środki czystości powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niskie szafki łazienkowe i kuchenne, zawierające niebezpieczne płyny, powinny być zamknięte na klucz lub posiadać blokadę.

I choć wydawać by się mogło, że tylko dzieci mogą nieświadomie zaszkodzić sobie kosztując środki chemiczne, prawda jest taka, że dorośli także narażeni są na takie zatrucia. Dzieje się tak najczęściej w czasie nieszczęsnych pomyłek lub z powodu zwykłego braku zachowania podstawowych zasad ostrożności.

Zdrowie ważniejsze niż pieniądze

Polacy robią coraz większe zakupy. Często zaopatrują się w produkty na zapas, gdyż miały atrakcyjną cenę. Szafki uginają się pod ciężarem chemicznych zakupów, których zwykle nie sposób wykorzystać przed datą upływu ważności.

Tymczasem pod żadnym pozorem nie wolno trzymać przeterminowanych środków czystości, gdyż zawierają one w swoim składzie szkodliwe substancje, zamieniające się z czasem w niebezpieczną chemiczną mieszanką. Każdy przeterminowany środek należy wyrzucić!

Stosowanie niezgodne z przeznaczeniem

Stosując środek chemiczny należy ściśle przestrzegać sposobu użytkowania, który jest podany przez producenta na etykiecie lub opakowaniu. Zmiana zalecanych proporcji może grozić podrażnieniem skóry, oczu, dróg oddechowych oraz przewodu pokarmowego.

Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy i osoby starsze. Tym drugim często zdarza się omyłkowe użycie któregoś z preparatów.

Przyszłe mamy powinny pomyśleć zaś przede wszystkim zdrowiu maleństwa i zlecić wykonywanie domowych czynności partnerowi. Pamiętać należy również, że stosując środek o intensywnym działaniu i drażniącym zapachu, warto zadbać o przewiewność pomieszczeń.

Komentarze

Krzysztof Wicha

6 lat temu

Miejsca po każdym zastosowaniu środka chemicznego warto przemyć woda ozonowaną. Uwolniony z ozonu O3 wolny tlen O utleni pozostałości po zastosowanych chemikaliach – metoda ultra-ekologiczna.
Vha

Zostaw komentarz