sposoby na alergie sezonowe

Osoby, które wybrały się w miniony weekend na spacer do parku, z pewnością widziały krzaki, które powoli zaczynają się zielenić. Wiosna do życia wielu z nas wnosi powiew optymizmu, kojarzy się z nowym początkiem. Niestety, ta piękna pora roku stanowi też duży problem dla osób, które cierpią na alergie sezonowe. Uczulenie na pyłki ma wiele uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na alergie sezonowe.

Dokuczliwy katar sienny

Alergie sezonowe, które pojawiają się w okresie pylenia roślin, niosą ze sobą szereg uciążliwych dolegliwości, w tym zapalenie spojówek, katar sienny czy dokuczliwe kichanie. Alergiczny nieżyt nosa utrudnia oddychanie, w rezultacie trudno przy nim zasnąć i odpocząć po pracowitym dniu. Osoby dotknięte tą przypadłością rano wstają z łóżka zmęczone, zdekoncentrowane i rozdrażnione. Na dodatek obserwuje się u nich spadek apetytu, ponieważ zmysł węchu odpowiada też za odczuwanie smaku potraw. Gdy nos jest zatkany z powodu kataru alergicznego, nawet ulubione danie nie smakuje tak jak zwykle.

Alergiczne zapalenie spojówek

Swędzące, piekące oczy także są dokuczliwym symptomem alergii sezonowych, z którymi borykamy się wiosną. Utrudniają pracę i codzienne funkcjonowanie. Na dodatek cierpiąc z ich powodu, trzeba zrezygnować z makijażu lub postawić na ten wykonany przy użyciu wodoodpornych kosmetyków.

Domowe sposoby na alergie sezonowe warto połączyć ze sprawdzonymi lekami

Do zwalczania objawów alergii sezonowej należy podejść holistycznie. Warto wdrożyć naturalne sposoby, ale nie należy przy tym rezygnować ze zdobyczy tradycyjnej medycyny. Leki oraz przestrzeganie elementarnych zasad to połączenie, które przywraca alergikowi komfort i umożliwia normalne funkcjonowanie.

Spray do nosa zwalczający alergiczne zapalenie błon śluzowych 

Jeśli borykasz się z dokuczliwym katarem alergicznym, przez który nie możesz zmrużyć oka ani skupić się na wykonywanej pracy, sięgnij po spray do nosa zwalczający alergiczne zapalenie błon śluzowych. Pomocny może okazać się Azelastin POS® spray do nosa, którego substancją czynną jest chlorowodorek azelastyny. Sprawdza się on w zwalczaniu objawów sezonowego, alergicznego zapalenia błon śluzowych nosa. Po Azelastin POS® spray do nosa sięgać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 6. roku życia. Preparat aplikujemy rano i wieczorem. Za każdym razem jednokrotnie rozpylamy aerozol w każdej dziurce nosa, odpowiada to dawce dobowej 0,56 mg chlorowodorku azelastyny. Azelastin POS® spray do nosa dzięki zawartości chlorowodorku azelastyny obkurcza błonę śluzową nosa. Wykazano, że azelastyna jest silnym związkiem przeciwalergicznym o długotrwałym działaniu, jej czas połowicznego rozpadu wynosi 20 godzin. Wykazuje ona selektywne działanie antagonistyczne wobec receptorów histaminy. Przyłączając się do nich, blokuje możliwość połączenia receptorów z histaminą i uruchomienie przez nią reakcji zapalnej. Więcej informacji nt. Azelastin POS® sprayu do nosa znajdziesz na stronie internetowej https://www.ursapharm.pl/

Azelastin POS spray do nosa

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Sygnatura ALL/07/2020  Data sporządzenia 9.03.2020 r.

Unikanie i usuwanie alergenów

Jest to rozwiązanie, którego realizację często utrudnia nieznajomość alergenu oraz jego szerokie rozpowszechnienie. Wiele osób w okresie wiosennym skarży się na alergię na pyłki. Jednak nie wszyscy poddali się szczegółowej diagnostyce, tymczasem wykonując testy alergiczne, wiemy, czego powinniśmy się wystrzegać. Czasem jest to stosunkowo proste, ale w przypadku pyłków sytuację utrudnia ich wysoka mobilność. Dzięki niewielkim wymiarom cząstek mogą one przemieszczać się na duże odległości. Nie musisz mieć pod domem brzozy, by wdychać pyłki brzozy i borykać się z katarem alergicznym.

Codzienne pranie ubrań i mycie włosów

Na naszej odzieży oraz włosach gromadzą się różne pyłki, z którymi stykamy się, wychodząc po zakupy, czy też zmierzając na przystanek autobusowy. Dlatego też po powrocie do domu warto ubrać czyste ubrania, a te potencjalnie zanieczyszczone przez alergeny włożyć do kosza z brudną bielizną. Osobom, które zmagają się z alergią sezonową, zaleca się też codzienne mycie włosów, aby usunąć z ich powierzchni pyłki, które uczulają.

Nie wietrz mieszkania i nie wieszaj prania na balkonie

Jeśli borykasz się z alergią na pyłki, staraj się nie otwierać okien w mieszkaniu. Jego przewietrzenie mogłoby zakończyć się wprowadzeniem do pokoi alergenów, które wywołują u ciebie niepożądane objawy, w tym katar sienny. Z tych samych powodów unikaj wieszania prania na balkonie, aby nie osadziły się na nim pyłki.

Pozbądź się firanek, zasłon i dywanów

Na nich również osadzają się pyłki, które cię uczulają. Możesz je nieświadomie wnosić do mieszkania na butach, włosach czy kurtce. Jeśli opadną na wykładzinę, to nawet w domu będziesz borykać się z nasilonymi objawami alergii sezonowej. Dlatego dobrze jest na okres pylenia danej rośliny pozbyć się firanek, zasłon i dywanów. To ułatwi ci utrzymanie mieszkania w czystości, pozostanie ono także wolne od alergenów.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Dobry oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżacza stanowi niezbędne wyposażenie domu każdego alergika. Pozwala on wyeliminować z powietrza w mieszkaniu potencjalne alergeny lub je zdezaktywować. Z kolei nawilżacz pomaga utrzymać śluzówkę nosa w dobrej kondycji, zapobiega jej przesuszeniu i tym samym wspomaga jej naturalne funkcje ochronne.

Postaw na soczewki jednodniowe

W związku z tym, że pyłki osadzają się na całym ciele, w tym także na spojówkach, lepiej zrezygnować z soczewek wielokrotnego użytku i zastąpić je jednodniowymi. Ich regularna wymiana pozwala zmniejszyć nasilenie objawów alergii na pyłki.

Regularne przepłukiwanie oczu

Pomocny przy wyeliminowaniu alergenów może okazać się preparat z hialuronianem sodu i ektoiną tj. Hylo Dual.  Produkt ten nawilża suche oczy, stabilizując film łzowy.  Jednocześnie redukuje stany zapalne i alergiczne oczu, zwalczając ich pieczenie czy swędzenie.  Hylo Dual nawilżając rogówki i spojówki, chroni przed nadmiernym wyparowywaniem łez, któremu towarzyszy suchość oczu.  Wyżej wspomniany preparat ma status wyrobu medycznego, który jest sterylnym roztworem wolnym od konserwantów.  Więcej informacji nt. Hylo Dual znajdziesz na stronie internetowej: https://hylo.pl/produkt/hylo-dual/.

Hylo Dual