PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Samochód dla alergika

Samochód dla alergika

Pierwszą zasadą jest utrzymywanie porządku i pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy w kabinie samochodu. Nie rzadziej niż raz na miesiąc rób generalne sprzątanie wnętrza, łącznie z wyciąganiem dywaników i odkurzaniem. Dzięki temu zmniejszysz powierzchnie, na których może osiadać kurz i powstrzymasz rozwój roztoczy.

Jako drugą metodę pozbycia się nieproszonych zapachów i gości w postaci grzybów i bakterii poleca się ozonowanie, wykonywane w niektórych stacjach paliwowych i myjniach. Znakomicie oczyszcza system wentylacyjny, czyści i odświeża wnętrze samochodu.

Filtry

Filtr powietrza jest wyjątkowo istotny, ponieważ to w powietrzu znajduje się wiele alergenów. Zadbaj o to, aby był możliwie najlepszej jakości, kontroluj jego stan. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której będzie on zamknięty, dostarczy to pożywki dla pleśni i grzybów.

Samochód dla alergikaDostępne są filtry wykonane z materiału nisko higroskopijnego i antyseptycznego, stworzone z myślą m.in. o alergikach. Takie rozwiązanie blokuje możliwość rozwijania się na w systemie drobnoustrojów. Powstały już nawet aktywne filtry kabinowe, umieszczane w systemach wentylacyjnych pojazdów, których wkłady dezaktywują chemiczne zapachy.

Taki filtr przeciwpyłkowy zainstalowany w samochodzie może zmniejszyć obecność alergenów nawet 60-krotnie!

Klimatyzacja

Sprawna i dobrze wyregulowana klimatyzacja może złagodzić objawy alergii, tworząc przyjemne i przyjazne dla alergika wnętrze samochodu. Ogranicza dostęp alergenów oraz utrzymuje stałą temperaturę i wilgotność.

Posiadając dobrze spełniające swoje funkcje filtry i klimatyzację możesz zrezygnować z otwierania okien, za którymi czają się alergeny, unoszące się w powietrzu. Co ważne, klimatyzacja przydaje się nie tylko latem, ponieważ zimą i jesienią wychwyci i usunie zbyt dużą wilgoć, także niepożądaną w miejscach przebywania alergików.

W ramach oczyszczania klimatyzacji stosuje się w ostatnim czasie *metodę ultradźwiękową*, która polega na wytwarzaniu dźwięków o częstotliwości 1.7 MHz. Dzięki nim skondensowany płyn dezynfekujący zamienia się w mgłę wypełniającą całe wnętrze pojazdu, która następnie przedostaje się do parownika usuwając zanieczyszczenia.

Przed zakupem

Samochód dla alergikaOprócz sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i wszystkich ważnych dla Ciebie cech, postaraj się wychwycić szczegóły ważne dla alergika.

Zalicza się do nich jakość układu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego, a także materiały wykończeniowe wykorzystane we wnętrzu kabiny.

Coraz częściej producenci biorą pod uwagę zwiększającą się liczbę osób uczulonych w populacji i dbają o to, aby materiały tworzące tapicerkę, kierownicę czy deskę rozdzielczą były dla nich neutralne.