MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Ryby – co musisz wiedzieć o alergii na rybie mięso


alergia na ryby

Wśród wielu alergii pokarmowych ta występuje stosunkowo często. To przykry fakt, ponieważ jest ono wyjątkowo zdrowe i stanowi jeden z elementów zbilansowanej diety. Oto, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tej alergii i z czym może się ona wiązać.

Gdy po spożyciu ryb doznajesz objawów typowych dla alergii pokarmowych może to oznaczać, że jesteś uczulony na białka zawarte w ich mięsie. Czasem możesz doświadczyć reakcji alergicznych, nawet gdy nie jesteś alergikiem na ryby.

Jest to możliwe, ponieważ niektóre z nich mają zdolność wyrzutu endogennej histaminy do swoich ciał. Wtedy masz do czynienia z reakcją pseudoalergiczną lub toksyczną*, a dokładne rozpoznanie dolegliwości powinien przeprowadzić lekarz alergolog. Nie ma natomiast znaczenia czy zjesz sushi czy usmażony filet z mintaja – alergeny rybie są *termostabilne – temperatura nie zmienia ich działania.

Ads code goes here

Rozpoznanie

Najczęściej wykonuje się testy skórne typu prick i nawet, jeśli wykazują uczulenie na jeden gatunek mięsa rybiego, to lekarz raczej odradzi spożywanie innych jego rodzajów.

Całkowitą pewność wyniku daje natomiast metoda RAST. Będzie to uzasadnione działanie profilaktyczne, ponieważ taka alergia często wchodzi w krzyżowe reakcje z innymi gatunkami ryb, ale nie ze skorupiakami czy mięczakami.

alergia na rybyU 50% uczulonych reakcje alergiczne wywołują wszystkie gatunki ryb, u pozostałej połowy – jeden gatunek. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie alergię na ryby, a zależy Ci na urozmaicaniu swojej diety w mięso konkretnego gatunku, możesz zgłosić się do alergologa z prośbą o próby testowe na uczulenie na inne gatunki.

Objawowo może dochodzić do –

  • zaburzeń oddechowych,
  • zaburzeń w przewodzie pokarmowym
  • zmian skórnych
  • a także z uwagi na siłę alergenów rybich – nawet do wstrząsów anafilaktycznych.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij