Ruch i słońce w leczeniu AZS

Ruch i słońce w leczeniu AZS

Rodzaj oraz intensywność wysiłku fizycznego powinny być indywidualnie dopasowane do możliwości dziecka – ustalone z lekarzem prowadzącym. Często jedynym dozwolonym sportem jest pływanie (najlepiej w wodzie bez podrażniającego chloru – ozonowanej), podczas pływania pot nie gromadzi się na skórze i nie jest ona drażniona przez ubranie.
Kąpiel w wodzie morskiej zwykle wpływa korzystnie na stan skóry, ale kąpiel w basenie z wodą chlorowaną niejednokrotnie zaostrza objawy – po wyjściu z basenu należy dokładnie umyć skórę delikatnym środkiem myjącym (żelem hipoalergicznym), a następnie natłuścić emolientem do skóry atopowej.

Atopowe zapalenie skóry działanie słońca

Słońce ma korzystny wpływ na skórę dzieci z atopowym zapaleniem, ale należy z niego korzystać z umiarem. Zbyt intensywne opalanie może być niebezpieczne – zwłaszcza dla dzieci poniżej 3 roku życia, które nie mają w pełni wykształconych mechanizmów chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Delikatną skórę dziecka trzeba chronić kremami z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Atopowe zapalenie skóry kremy z filtrem

Jednak kremy z filtrami mogą zawierać substancje chemiczne o działaniu alergizującym – dlatego trzeba wybierać preparaty hypoalergiczne, a przed ich użyciem warto wykonać próbę na małej powierzchni, by przekonać się, czy nie wystąpi podrażnienie.
Ponadto podczas opalania produkowany jest pot, który może drażnić skórę i zaostrzać dolegliwości, dlatego w korzystaniu ze słońca konieczny jest umiar.

Oprac. dr.n.med. A. Szlachcic