Rodzaje alergii i Uczulenia

Rodzaje alergii

Rodzaje alergii

Podstawowy podział alergii:

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe są jednymi z najczęściej występującymi alergiami u dzieci. Alergie te rozwijają się bardzo często już w wieku niemowlęcym, a objawiają się m.in. wymiotami, biegunką, zmianami skórnymi, łzawieniem oczu oraz przykrymi objawami związanymi z układem oddechowym (np. obrzękiem dróg oddechowych). Alergenów tego typu jest wiele, ale najczęściej występujące to mleko krowie, orzeszki ziemne, ryby, kurze jaja, pomidory, kakao, cytrusy. W ostatnich latach coraz więcej osób jest uczulonych także na różnorodne barwniki spożywcze oraz na dodatki do żywności typu glutaminian sodu.

Alergie kontaktowe

Rodzaje alergii

Kolejną grupę alergii stanowią alergie kontaktowe. Można tu sklasyfikować wszystkie nieprawidłowe reakcje błon śluzowych lub skóry na kontakt z danym alergenem. A alergeny mogą być różne – od sierści zwierząt, poprzez kosmetyki, na biżuterii kończąc. Alergenami mogą być także środki czystości i wszelkie detergenty używane do sprzątania domu.

Alergie iniekcyjne

Alergie iniekcyjne to alergie na różne leki. Są to bardzo niebezpieczne alergie, bowiem podanie leków, na które pacjent ma alergię, może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. A bardzo często o alergii świadczy dopiero wstrząs bądź inna reakcja alergiczna. Wśród alergii iniekcyjnych najczęściej występują alergie na środki przeciwbólowe ora alergie na antybiotyki.

Alergie wziewne

Równie często jak alergie pokarmowe występują alergie wziewne. Wśród nich najczęściej pojawiają się alergie na pyłki roślin (zbóż, traw, drzew itd.). Osoby mające ten problem zazwyczaj ze strachem myślą o zbliżającej się wiośnie. Układ oddechowy jest jednak tak wrażliwy, że reaguje alergicznie także i na kurz (a właściwie na roztocza w nim zawarte), dym papierosowy czy różne substancje chemiczne zawarte np. w zasłonach czy firanach uszytych ze sztucznych materiałów. Wiele osób reaguje alergicznie na zarodniki grzybów, które rozwijają się na ścianach wilgotnych mieszkań czy na resztkach roślin, jak również na pleśnie, które bardzo często pojawiają się w łazienkach (szczególnie tych ze słabą wentylacją).

Wśród objawów tego typu alergii można wymienić nieżyt nosa, problemy z oddychanie, katar, kichanie, ataki astmy, a także alergiczne zapalenie spojówek.

Sabina Sosnowska