Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI

Poradnik Praktyczny: Jak chronić dziecko przed roztoczami

Poradnik Praktyczny: Jak chronić dziecko przed roztoczami

Reakcje uczuleniowe mają charakter kompleksowy. Obejmują nie tylko drogi oddechowe dzieci, ale również błony śluzowe przewodu pokarmowego i skórę. Alergia na kurz domowy może być przyczyną przewlekłych nieżytów błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz wyprysku atopowego.

Roztocza kurzu domowego i ich alergeny

Roztocza to malutkie, przypominające pająki stworzenia, które bytują i rozmnażają się w kurzu gromadzącym się w pomieszczeniach. Nie widać ich „gołym okiem”: mierzą zaledwie 0,1-0,5 mm. Lubią ciepły, wilgotny klimat – idealne dla roztocza środowisko to 25°C, wilgotność 70%.
Jeden gram kurzu może zawierać do 10 000 roztoczy. Ale to nie roztoczą są powodem uczulenia. Reakcje alergiczne wywołują odchody roztoczy, a konkretnie zawarte w nich białka. Nasilenie zaś rekcji alergicznej zależy od stężenia alergenu.

profilaktyka antyroztoczowa

Zalecenia podstawowe

Tak jak w przypadku innych alergenów obecnych w powietrzu, nie można zupełnie uniknąć kontaktu z roztoczami kurzu domowego. Można go jednak zdecydowanie ograniczyć.

Roztocza są wrażliwe na zmiany temperatur. Zarówno temperatury bardzo niskie -20°C jak i wysokie > 55°C mogą być skuteczne w usuwaniu żywych roztoczy. Działanie temperatury musi być jednak odpowiednio długie. Na przykład, przy wymrażaniu pluszowych zabawek w zamrażarce temperatura -20°C powinna oddziaływać przez 8 h.

Postepowanie polegające na działaniu niskiej lub wysokiej temperatury zabija jedynie roztocze. Konieczne jest dodatkowo usunięcie ich alergenów poprzez pranie wodne z użyciem odpowiednich detergentów.

Sypialnia dziecka

W sypialni spędzamy więcej czasu niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Ważne jest więc, aby właśnie tam ograniczyć stężenie alergenów.

O czym należy pamiętać?

 • Należy korzystać z mebli o prostej konstrukcji; nietapicerowanych i niewyściełanych (unikać masywnych wyściełanych mebli wypełnionych pianką lub syntetykami).
 • Przechowywać ubrania, pluszowe i futrzane zabawki, pledy oraz inne rzeczy, które mogą być rezerwuarem kurzu, poza pokojem sypialnym uczulonego na roztocze. Nawet jeżeli są często prane.

profilaktyka antyroztoczowa

 

 • Korzystać z łatwych do oczyszczenia żaluzji, rolet lub zasłon syntetycznych czy bawełnianych, o ile będą one często prane.
 • Nie używać grubych, ciężkich draperii i zasłon.
 • Książki i papiery przechowywać w zamkniętych szafach.
 • Nie odkurzać sypialni bezpośrednio przed snem i w obecności osoby uczulonej.

Nie ogrzewaj zbyt mocno pokoju, w którym śpi maluch. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 21°C.

Drugim istotnym elementem jest wilgotność pomieszczeń. Powinna ona być utrzymywana na poziomie <50%. Przy wyższej wilgotności konieczne jest stosowanie pochłaniaczy wilgoci.

Łóżko dziecka

Największym zbiornikiem alergenów roztoczy kurzu domowego jest jednak łóżko dziecka. Można jednak zmniejszyć ich stężenie poprzez takie działania jak:

 • Stosowanie pokrowców barierowych na materace i pościel.
 • Pranie powłoczek, pościeli, pledów i koców w temperaturze >60°C.
 • Staranne mycie wszystkich twardych elementów konstrukcji łóżka, na których może osiadać kurz, wodą z dodatkiem detergentów.
 • Odkurzanie materaca przynajmniej raz w miesiącu.
 • Nie dopuszczanie do zawilgocenia pościeli – po nocy należy odwracać ją na drugą stronę.

Pokrowce antyroztoczowe na materac i pościel stanowią barierę dla roztoczy i ich odchodów, uniemożliwiając ich przedostawanie się bezpośrednio do otoczenia dziecka. Obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego przy użyciu pokrowców uważane jest za podstawą metodę zapobiegania chorobom alergicznym dzieci.

UWAGA!
Skuteczność barierową wobec alergenów roztoczy posiadają jednak tylko takie tkaniny, w których wielkość porów jest mniejsza niż 10 mikrometrów.
Warto to sprawdzić przed zakupem!

profilaktyka antyroztoczowa

Dodatkowo, należy pamiętać, iż uczulone na roztocze dziecko nie powinno spać na dolnej części piętrowego łóżka. W takich przypadkach może bowiem znacząco wzrastać nasilenie objawów alergicznych i astmatycznych.

Pluszowe zabawki

Niedocenianym miejscem rozwoju roztoczy są pluszowe zabawki. A są to przecież często „pluszaki – przytulaki”, wszechobecne w każdym kącie dziecięcego pokoju. I, co najważniejsze – w łóżeczkach dzieci, jako niezastąpieni strażnicy ich snu.

Dla dzieci uczulonych na alergeny roztoczy przemysł zabawkarski niektórych krajów przewiduje szycie zabawek pluszowych z tkanin barierowych. Nie jest to jednak norma. Co więc zrobić?
Konserwacja zabawek pluszowych powinna polegać na (zależnie od temperatury) mrożeniu ich przez 8-24 godzin w zamrażarkach. Zabija to roztocza. Do usunięcie alergenów potrzebne jest jeszcze wypranie, ale już w temperaturze <60°C. Chodzi bowiem tylko o wypłukanie alergenów i „zmrożonych” roztoczy.

Przeprowadzanie takich zabiegów wystarcza na okres około 4 miesięcy.

Konserwacja podłóg, dywanów i wykładzin

Dywany i wykładziny stanowią odpowiednie mikrośrodowisko dla roztoczy. Nie są więc przyjazne dla małych alergików, uwielbiających tarzanie się po podłodze, czy też budowanie na niej – na leżąco – skomplikowanych budowli z klocków.

Jedynie usunięcie dywanów i wykładzin pozwala na skuteczne rozwiązanie problemu i obniżenie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego. Dopuszczalne jest stosowanie jedynie małych dywaników, które nadają się do prania. Pod warunkiem jednak, że pranie jest regularne i skuteczne (temperatura prania > 60 st. C).

Jeżeli usunięcie dywanów i wykładzin nie jest możliwe, należy stosować regularne ich odkurzanie. W profilaktyce antyroztoczowej zalecane są odkurzacze w filtrami HEPA i dwuwarstwowymi, wymienialnymi torbami na kurz.

profilaktyka antyroztoczowa

W czasie sprzątania niewielka liczba cząstek kurzu może nie zostać zatrzymana nawet przez filtr HEPA. Uzasadnione jest więc zalecenie, aby podczas sprzątania chronić przed kurzem górne drogi oddechowe stosując specjalne maseczki na nos i usta (ewentualnie czystą, wilgotną gazę). Nie wolno sprzątać w obecności dziecka!!!

Warto też uszczelnić szpary, uszkodzenia w podłodze, otwory instalacyjne, czyli te zakamarki, w których może gromadzić się kurz. I regularnie sprzątać przestrzenie pod meblami.

Higiena pomieszczeń

A i tak najważniejsze jest utrzymywanie w czystości wszystkich pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Warto przy tym pamiętać o następujących zasadach:

 • Należy sprzątać pomieszczenia co najmniej raz w tygodniu.
 • Należy unikać korzystania z mioteł i suchych mopów do omiatania mebli i ścian, które mogą rozpylać kurz.
 • Powierzchnie łatwo gromadzące kurz należy zmywać wilgotną ścierką, włączając górne framugi drzwi, parapety okien, górne płaszczyzny szaf, itd.

Umeblowanie sypialni dziecka warto zaplanować w taki sposób, aby łatwo można było ją posprzątać. Dzięki temu będzie ona bezpiecznym miejscem wypoczynku a nie powodem dolegliwości.

Nie istnieje żadna skuteczna metoda redukcji alergenów roztoczy kurzu domowego, gdy jest stosowana pojedynczo. Istotne obniżenie stężenia alergenów możliwe jest tylko wtedy, gdy podejmowane są kompleksowe działania zmierzające do ich eliminacji.

Magdalena Gruszczyńska
Ambasador Marki SOVA
mgruszczynska@alergsova.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *