MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pylenie sosny


Pylenie sosny

Kiedy rośnie w pojedynkę jest imponującym drzewem o rozłożystej koronie, które uprzykrza nam życie najbardziej na przełomie maja i czerwca.

Rośnie właściwie w całej Europie, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii. Nie straszne jej żadne podłoże. Rośnie na glebach piaszczystych, kamienistych, na torfowiskach. Potrzebuje dużo światła, ale dobrze znosi zarówno wysoki mróz, jak i suszę.

Sosna wiatropylna

Ma dwa rodzaje kwiatów – męskie i żeńskie. Męskie wytwarzają pyłek, który jest bardzo drażniący dla alergików. A że sosna wytwarza bardzo duże ilości pyłku z jednego kwiatu wytwarza się aż 157 tys. ziaren! Unoszą się one w powietrzu dzięki pęcherzykom powietrza – każde ziarenko ma dwa takie pęcherzyki.

Ads code goes here

Pylenie sosny zaczyna się z początkiem maja, ustaje mniej więcej w połowie czerwca.
W tym okresie wszystko wokół najczęściej jest żółte od pyłku. Najlepiej widać to po deszczu w kałużach i wszelkich akwenach wodnych.

Bardziej drażni niż uczula

Pyłki drzew iglastych uczulają raczej rzadko. Ze względu jednak na ilość i natężenie pylenia, pyłek sosny może być dla alergików wyjątkowo uciążliwy.

Jeśli już jednak okaże się, że jesteśmy uczuleni musimy uważać na tzw. owoce oleiste czyli wszelkiego rodzaju orzechy i migdały, ponieważ zachodzi w tym przypadku zjawisko tzw. alergii krzyżowej.

Objawy uczulenia na pyłek sosny

Pylenie sosnyNajczęściej to katar z obfitą, wodnistą wydzieliną, uczucie zatkanego nosa, piekące oczy.

W przypadku pylenia sosny najlepiej byłoby – tak naprawdę – nie wychodzić na zewnątrz. Dobrze jest po powrocie do domu zmienić ubranie, a nawet umyć włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij