ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Przyczyny kataru sezonowego

przyczyny kataru sezonowego

W przypadku kataru sezonowego mamy do czynienia z tymi samymi symptomami, które towarzyszą zwykłemu katarowi. Czasem dolegliwości o podłożu alergicznym towarzyszy gorączka sienna, wówczas bywa ona mylona z infekcją wirusową.

Okres pylenia

Z przeprowadzonych badań wynika, iż z nasilonym pyleniem roślin mamy do czynienia w maju, czerwcu i lipcu. We wspomnianych miesiącach kwitną trawy i zboża. Szacuje się, iż odpowiadają one za 75-80% przypadków kataru sezonowego.

przyczyny kataru sezonowego

Alergie na zarodniki grzybów pleśniowych

W maju, czerwcu i lipcu kwitną również chwasty i drzewa. Jednocześnie w powietrzu unoszą się zarodniki grzybów pleśniowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Jeśli alergia na pyłki drzew i zarodniki grzybów pleśniowych nie zostanie rozpoznana, odczulanie na pyłki traw i żyta może zakończyć się fiaskiem.

Pyłki drzew jako alergen

Na przełomie stycznia i lutego zaczynają kwitnąć drzewa. Wśród czynników przyczyniających do zapalenia dróg oddechowych wymienia się pyłki olchy, brzozy i leszczyny. Te dolegliwości często utożsamia się z „wiosennym przeziębieniem”. Błędna diagnoza przyczynia się do przedłużenia cierpienia chorego. W związku z tym, iż lekarz nie podejrzewa alergii, nie przepisuje leków łagodzących jej przebieg.

Kwitnące chwasty a alergia

Czasem alergia daje o sobie znać w środku lata. Do wystąpienia niepożądanych dolegliwości przyczyniają się kwitnące chwasty. Ogromne niebezpieczeństwo niosą ze sobą pyłki roślin, których nasiona przenosi wiatr. Zdarza się, iż pyłki pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Z kolei rośliny o barwnych, pachnących kwiatach stanowią mniejsze zagrożenie. Ich walory przyciągają owady, które zapylają kwiaty. W związku z tym tego typu rośliny nie muszą wytwarzać dużej ilości pyłku. Z przeprowadzonych badań wynika, iż kwiaty uczulają osoby, które mają z nimi bezpośredni kontakt.

Pyłkowice

Mianem pyłkowic określamy choroby wywołane przez pyłki roślin. W związku z tym, iż nos jest pierwszym odcinkiem układu oddechowego, reakcje alergiczne często przyjmują postać kataru. Jeśli przez lata nie leczymy kataru, może dojść do długotrwałej niedrożności nosa. W sytuacji, gdy miejscowe mechanizmy obronne ulegają destrukcji, alergen atakuje oskrzela. Osoby, które oddychają przez usta, pozwalają pyłkom wniknąć do oskrzeli. W następstwie opisanych wydarzeń może pojawić się astma o podłożu alergicznym.

przyczyny kataru sezonowego

Katar sezonowy a grzyby pleśniowe

Zdarza się, iż katar sezonowy wywołują grzyby pleśniowe, bytujące w glebie. U osób, które borykają się z tą przypadłością, objawy występują przez cały rok za wyjątkiem mrozów. Roztopom towarzyszy nawrót kataru.

Katar sezonowy może mieć różne podłoże. Niestety, często bywa mylony ze zwykłym przeziębieniem. Osoby, u których dolegliwości nie ustępują, powinny wykonać testy alergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *