zdrowie dziecka

Elektroniczny rejestr usług medycznych nie do końca spełnił swoją rolę, dlatego postanowiono z niego zrezygnowac. Książeczki zdrowia dziecka wróciły więc jako obowiązkowy dokument informujący o zdrowiu dziecka. Wraz z początkiem roku rodzice muszą zabierać ze sobą na wizyty lekarskie właśnie taką książeczkę.

Papierowe wspomnienie

Książeczki zdrowia dziecka były wydawane przez szpital, zaraz po urodzeniu dziecka. Zawierały informacje o stanie zdrowia, przebytych chorobach oraz szczepieniach. Zostały wprowadzone w 1959 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Zmiana nastąpiła w 2002 roku, kiedy wprowadzono elektroniczny system i zrezygnowano z obowiązku wydawania książeczek zdrowia dziecka. Oczywiście rodzice mogli taki dokument pozyskać, ale nie była to czynność konieczna. Opinie na temat zmiany były podzielone. Elektronika miała wraz z duchem czasu poradzić sobie z danymi na temat zdrowia pacjentów, ale czas zweryfikował jej nie do końca poprawne działanie.

Wielki powrót książeczki zdrowia

Od stycznia 2016 roku wprowadzono obowiązek wydawania książeczki zdrowa dziecka. Wokół decyzji Ministerstwa Zdrowia krąży wiele skrajnych opinii. Rząd nie uregulował bowiem spraw dotyczących dzieci, które urodziły się w latach ubiegłych, nieposiadających książeczek zdrowia. Rodzice oraz pediatrzy są w tej sytuacji bezradni. Dane na temat zdrowia malucha są niezbędne. Znajdując się w karcie pacjenta, możemy  sprawdzić je tylko podczas wizyty u naszego stałego lekarza. Książeczka zdrowia dziecka pozwalała na wgląd w dane na temat sczepień czy chorób, w dowolnej placówce czy miejscu. W przypadku książeczek pojawia się także druga strona medalu. Nie są one do końca dopracowane. W obu przypadkach zmiana wymaga dokładnej analizy i niezbędnych poprawek, tak aby cały system działał sprawnie.

Niezbędny dokument

zdrowie dziecka

W wielu państwa zagranicznych książeczki zdrowia dziecka są obowiązkowe, co znacznie ułatwia prace nie tylko w ośrodkach zdrowia ale także szkołach czy przedszkolach. To także komfortowe rozwiązanie w przypadku częstych podróży z dzieckiem. W sytuacji choroby, dokument ten okazuje się bardzo cenny. Informacje w nim zawarte pozwalają na szybką pomoc medyczną. Tegoroczni rodzice muszą zaakceptować fakt obowiązku posiadania książeczki zdrowia dziecka. Pozostali muszą czekać na decyzje Ministerstwa Zdrowia i szczegółowe regulacje dotyczące tego dokumentu.

Katarzyna Antos