Alergia u dzieci KĄCIK RODZICA

Kolacja dla dziecka

kolacja

Każdy posiłek dla dziecka powinien być pełnowartościowy i przede wszystkim zdrowy. Wśród dzieci nie brakuje niejadków, dlatego warto zadbać o takie produkty, aby kolacja dla dziecka szybko zniknęła z talerza.

Kolacja – wieczorny posiłek

Kolacja musi zaspokoić głód tak, aby nasza pociecha nie obudziła się głodna w środku nocy. Jedzenie dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które zapewniają dziecku prawidłowy rozwój. Dziecko rośnie, więc potrzebuje dużej dawki energii. Kolacja jest ostatnim posiłkiem przed pójściem do łóżka, dlatego warto zadbać o jej wszystkie składniki. Odpowiednio skomponowany posiłek będzie zdrowy i smaczny. Zjedzenie posiłku godzinę przed pójściem spać to minimum. Żołądek dziecka nie może być zbyt obciążony. Według dietetyków, wieczorny posiłek stanowi 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Jajecznica z kaszą i warzywami

Najzdrowszą dla dziecka kaszą jest ta jaglana. Zawiera cenne witaminy z grupy B oraz minerały. W połączeniu z warzywami takimi jak starta marchewka i pietruszka oraz z jajkami, stworzy pyszne danie, idealne na kolację. Wystarczy ugotować warzywa oraz kaszę i wymieszać je z jajkami na patelni. Dodatkowa natka pietruszki dostarczy dziecku porcji witaminy C, potrzebnej w diecie.

Płatki owsiane

Owsiane płatki są uwielbianie przez dorosłych, ale doskonale sprawdzają się jako kolacja dla dzieci. Wystarczy zalać płatki mlekiem i ugotować. Do takiej potraw możemy dodać ulubione owoce naszego dziecka. Taka kolacja, wraz z zdrowym kakao będzie smakowała każdemu niejadkowi.

Ryż na mleku

ryż

Aromatyczny ryż na mleku jest bardzo lubiany przez maluchów. Już sam zapach cynamonu i jabłek zachęci dziecko do zjedzenia kolacji. Ugotowany na mleku ryż warto zapiec w piekarniku, najlepiej w naczyniu żaroodpornym lub ceramicznym. Takiej kolacji nie oprze się nawet rodzic.

Bułeczki z domowym dżemem

Słodki dżem jest doskonałym produktem nie tylko na śniadanie, ale także na kolację. Najlepiej wykorzystać dżem domowej roboty. Taka konfitura nie zawiera zbędnych konserwantów i wzmacniaczy smaku. Będzie zdrowa i smaczna dla dziecka. Do picia możemy podać słabą herbatę lub kawę zbożową z dużą ilością mleka.

Katarzyna Antos