PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Podróżna apteczka alergika

Podróżna apteczka alergika

Oczywiście nikogo nie zachęcamy, by leczył się sam, nadzór lekarza jest konieczny – przede wszystkim dlatego, że farmaceutyki wchodzą w reakcje ze sobą, a także reagują ze składnikami naszej diety.

Leki antyalergiczne

różnią się składem – nie tylko substancją czynną, ale składnikami wspierającymi. Leki bez recepty (over-the-counter czyli OTC) to na ogół preparaty, których działanie ogranicza się do łagodzenia objawów – świądu skóry, pieczenia oczu czy kichania (np. wapno z witaminami) lub te, które blokują receptory histaminowe odpowiedzialne za pierwszą reakcję alergiczną (jak Allertec, Alerzina).

Warto wiedzieć, w jakim czasie przyjmowana przez nas substancja czynna w leku osiąga maksymalne stężenie we krwi i jak jest wydalana.

Podróżna apteczka alergika

Antyhistaminy

Bez recepty możemy nabyć leki zawierające dwa rodzaje substancji przeciwhistaminowych – cetyryzynę (Zyrtec i pochodne) oraz loratadynę (Claritine i pokrewne na jego bazie).

Cetyryzyna u ok. 20% pacjentów może wywoływać objawy sedacji – uspokojenie i senność i upośledzać koordynację ruchową. Loratadyna nie ma takich przeciwwskazań, dlatego jest zalecana kierowcom.

Przy problemach z pyłkami

Samo leczenie nie jest wystarczające – niezbędna jest też profilaktyka jak zmiana ubrania po powrocie do domu, prysznic, oczyszczenie oczu płynem fizjologicznym, unikanie jazdy na rowerze czy motorze, by nie zaostrzać objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0