Plastyka nosa a blizny
Pixabay

Na operację plastyczną nosa decyduje się bardzo wiele osób, które są niezadowolone ze swojego wyglądu, a także takich, którym kształt czy budowa nosa uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednym z oporów przed podjęciem decyzji o zabiegu są pozostające po operacji blizny. Czy blizny po operacji nosa są bardzo widoczne? Jak zredukować ich widoczność?

Jak przygotować się do plastyki nosa?

Jednym z najważniejszych kroków, gdy już zdecydujemy się na operację nosa, jest wybór odpowiedniej kliniki. W tym celu warto przemyśleć swój budżet, możliwości i wyszukać lekarzy o dobrych opiniach, posiadających wymaganą specjalizację. Zmniejszenie nosa warto zlecić profesjonalistom (clinicforyou.pl)gdyż to od nich w głównej mierze zależy efekt zabiegu. Oddając się w ręce zaufanych chirurgów, mamy większą pewność, że operacja przejdzie pomyślnie, a my będziemy zadowoleni z efektów.

Czy po operacjach nosa zostają blizny?

Operacja nosa, jak każda inna operacja plastyczna wiąże się z pozostawieniem blizny na ciele. Z czasem ślad po cięciu i szyciu blednie i staje się mniej widoczny, jednak trzeba się liczyć z tym, że zostanie on z nami na całe życie. W zależności od zabiegu cięcie wykonywane jest w różnych miejscach, a więc blizna może być mniej lub bardziej wyeksponowana. Często otwarcie tkanki odbywa się od wewnątrz jamy nosowej, dzięki czemu tkanka bliznowata jest mało widoczna. Jeśli jednak nasza operacja przewiduje nacięcie na zewnątrz nosa, istnieją sposoby na zmniejszenie widoczności śladów po zabiegu.

Jak dbać o blizny po operacji nosa?

Najważniejszym punktem w pielęgnacji blizn powstałych po operacji nosa jest niewystawianie ich na działanie promieni słonecznych. Szczególnie ważne jest, aby blizn nie opalać bezpośrednio przez rok po zabiegu. O tym oczywiście powinniśmy zostać poinformowani przez naszego lekarza. Przez ten okres czasu blizna cały czas się odbudowuje, a działanie słońca może pogarszać ten proces. Blizna jest pozbawiona melanocytów, powodujących, że skóra się opala, dlatego promienie UV mogą przenikać głębiej w skórę i w rezultacie mogą powstawać tzw. przebarwienia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po zabiegu, a także po okresie roku, stosować specjalne kremy z filtrem i możliwie jak najmniej eksponować się na promienie słoneczne.

Redukcja blizn po operacji nosa

Jednym ze sposobów na zmniejszenie widoczności blizn po operacji jest wykonanie redukcji, np. za pomocą specjalnych laserów. Opcja ta wiąże się oczywiście z dodatkowymi, często niemałymi kosztami. Często stosuje się również zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego lub mezoterapię. Wiele klinik medycyny estetycznej proponuje kompleksowe programy terapeutyczne.

Jak zmniejszyć widoczność blizny po zmniejszeniu nosa?

Jeśli nie chcemy decydować się zabieg redukcji blizn po operacji zmniejszenia nosa, możemy również stosować różne domowe sposoby. Na rynku dostępne jest wiele specjalistycznych kosmetyków, które pomagają wyrównać koloryt skóry i wpłynąć na widoczność blizn. Najczęściej są to preparaty zawierające kolagen oraz substancje mające rozjaśnić i wygładzić blizny po operacji. Tego typu kosmetyki dostępne są w drogeriach i aptekach.