Jak pozbyć się moli odzieżowych
A65 Design z Unsplash

Mole odzieżowe to owady, które poprawią nam popsuć humor, gdy odkryjemy, że zadomowiły się w naszej garderobie. Stałyśmy się świadomymi konsumentkami. Coraz chętniej sięgamy po ubrania wysokiej jakości. W ostatnich latach chętnie inwestujemy w ubrania wełniane, kaszmirowe, jedwabne i ze skóry naturalnej. Zdajemy sobie sprawę, że te są przyjaźniejsze dla naszego ciała, doskonale przepuszczają powietrze i mogą przetrwać długie lata. Ponadto ulegają biodegradacji i stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego niż syntetyki. Niestety, włókna zwierzęce stanowią doskonały pokarm dla larw moli odzieżowych. Te chętnie się nimi odżywiają, gdyż te zbudowane są z pełnowartościowego białka. Jak pozbyć się moli odzieżowych?

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać ubrania zaatakowane przez mole?
  2. Jak pozbyć się moli z szafy?
  3. Sprawdzone sposoby na mole. Prasowanie ubrań
  4. Jak pozbyć się moli odzieżowych? Wielkie sprzątanie szafy
  5. Jak zwalczać mole odzieżowe? Skorzystaj z pułapek feromonowych!
  6. Jak wyeliminować mole odzieżowe?
  7. Czy ubrania uszkodzone przez mole można naprawić?
  8. Jak zapobiec namnażaniu się moli odzieżowych?

Jak rozpoznać ubrania zaatakowane przez mole?

Mole odzieżowe potrafią zepsuć najcenniejsze ubrania i dodatki w naszej szafie. Pamiętajmy o tym, że mogą też zaatakować też nasze torebki czy rękawiczki wykonane z włókien zwierzęcych. Gdy pojawią się na nich dziury o nieregularnym kształcie, które należą do stosunkowo dużych, to znak, że rzecz padła ofiarą moli odzieżowych. O ich inwazji świadczą także niewielkie jajeczka. Ubrania zaatakowane przez mole odzieżowe mają jeszcze jedną cechę charakterystyczną, czyli są obleczone drobną nicią, która przypomina przędzę pająka.

Jak pozbyć się moli z szafy?

Jak pozbyć się moli odzieżowych? Walkę z nimi rozpocznij od tego, iż wyjmiesz wszystkie ubrania z szafy. Nawet te bez dziur wykonane z syntetycznych włókien powinnaś starannie wyprać, aby pozbyć się z nich jaj moli odzieżowych, które zagrażają odzieży z wełny, jedwabiu i skóry. W związku z tym prawdopodobnie będziesz musiała uruchomić kilka razy pralkę, aby wyprać wszystko, co miało kontakt z zaatakowanymi ubraniami. Jeśli pominiesz kurtkę z poliestru, to właśnie na niej możesz ponownie przenieść do szafy jaja moli odzieżowych.

Sprawdzone sposoby na mole. Prasowanie ubrań

Prasowanie ubrań także skutecznie eliminuje jaja moli odzieżowych. Rozgrzana stopa żelazka jest dla nich śmiercionośna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każde ubranie możemy wyprasować bezpośrednio. W takiej sytuacji warto wykorzystać specjalną białą, bawełnianą ściereczkę, która zapobiegnie uszkodzeniu delikatnych włókien.

Jak pozbyć się moli odzieżowych? Wielkie sprzątanie szafy

Kompleksowe sprzątanie szafy stanowi konieczność, gdy zadomowią się w niej mole odzieżowe. Gdy jest ona pusta po wyjęciu ubrań, sięgamy po odkurzacz, aby pozbyć się sprawców inwazji. Po zakończeniu tej czynności wyrzucamy worek z odkurzacza, ponieważ stanowi on rezerwuar moli odzieżowych, z którego ponownie mogą przenikać do naszej garderoby. Następnie szafę należy dokładnie umyć wodą z dodatkiem delikatnego detergentu i pozostawić ją do naturalnego wyschnięcia.

Jak zwalczać mole odzieżowe? Skorzystaj z pułapek feromonowych!

Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni w starciu z molami odzieżowymi. Mamy do dyspozycji dość precyzyjne narzędzia, które pozwalają rozprawić się z problemem. Jednym z nich jest pułapka na mole, która została nasączona syntetycznymi feromonami. Te wabią samców, przez co samica nie zostaje zapłodniona i nie składa jaj. To właśnie larwy, a nie dorosłe stadia, żywią się włóknami zwierzęcymi, z których wykonane są nasze najlepsze ubrania.

Jak wyeliminować mole odzieżowe?

Ubrania zaatakowane przez mole należy poddać mrożeniu. Niska temperatura okazuje się bowiem śmiertelna dla ich larw. Uszkodzone ubrania zapakuj do celofanu, a następnie umieść je w zamrażalniku na kilka dni. Po wyjęciu pozostaw je tak, aby same się rozmroziły.

Czy ubrania uszkodzone przez mole można naprawić?

Ubrania uszkodzone przez mole stanowią niepowetowaną stratę, ale nie musimy ich od razu wyrzucać do kosza na śmieci. Drobne dziurki można samodzielnie zaszyć. W przypadku większych zniszczeń możemy skorzystać z usług krawcowej.

Jak zapobiec namnażaniu się moli odzieżowych?

Profilaktyka stanowi najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zawsze udaje nam się tak zszyć zaatakowaną kurtkę skórzaną czy sweter kaszmirowy, aby ten wciąż prezentował się nienagannie. Często już ubranie wysokiej jakości, za które zapłaciliśmy ogromne pieniądze, nie wygląda najlepiej. Jak zapobiec namnażaniu się moli odzieżowych? Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu szafy. Przynajmniej kilka razy w roku należy wyjąć wszystkie ubrania, odkurzyć półki i je umyć. Ponadto w supermarketach i drogeriach znajdziemy specjalne kulki przeciwko molom. Te swoje działanie opierają na olejkach eterycznych z lawendy i drzewa cedrowego.