MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Pielęgnacja wrażliwej skóry niemowlaka


pielegnacja-skory-dziecka

Skóra niemowląt i dzieci poniżej 3 r.ż. nie jest jeszcze w pełni wykształcona, co skutkuje większą podatnością na czynniki zewnętrzne. Wykazuje zwiększoną wrażliwość na zanieczyszczenia, temperaturę, wilgotność oraz obecność substancji chemicznych (Czarnecka-Operacz i in. 2012).

Skóra malucha znacząco różni się od skóry osób dorosłych, przede wszystkim:

– jest cieńsza i delikatniejsza (większa przepuszczalność dla leków stosowanych zewnętrznie np. maści);

Ads code goes here

– charakteryzuje się mniejszą elastycznością;

– zawiera mniej melatoniny (barwnika odpowiadającego m.in. za kolor skóry oraz ochronę przed światłem słonecznym), co sprawia że jest bardziej narażona na promieniowanie ultrafioletowe;

– w skórze niemowląt i dzieci jest mało gruczołów potowych, stwarza to ryzyko przegrzania;

– stosunek powierzchni skóry do masy jest znacząco większy u niemowląt niż u dorosłych, co powoduje m.in. zwiększone parowanie wody ze skóry dziecka, większą możliwość wychłodzenia bądź przegrzania (Czarnecka-Operacz i in. 2012).

 

Te różnice sprawiają, iż skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji.

Ubranka dziecięce – postaw na odzież z naturalnych tkanin

Dużą rolę we właściwej ochronie wrażliwej skóry dziecka odgrywa odpowiedni ubiór. Najlepsza jest odzież przewiewna, wykonana z naturalnych tkanin. Powinno unikać się syntetycznych, przylegających ubrań. Niewskazane są też tkaniny wełniane oraz metalowe zatrzaski (ze względu na możliwość alergicznego podrażnienia skóry oraz ryzyko zrobienia sobie krzywdy przez dziecko). Należy również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej –  zarówno mechanicznej (odpowiednie ubrania), jak i używanie odpowiednich kosmetyków (z filtrami UVA i UVB). Skóra dziecka ma mało naturalnego barwnika, więc istnieje duże ryzyko jej podrażnienia przez promieniowanie słoneczne (także podczas zimy).

pielegnacja-skory-dziecka

Emolienty w pielęgnacji  wrażliwej skóry dziecka

W codziennej pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci istotną rolę odgrywają emolienty. Są to preparaty, które nie tylko natłuszczają, ale dodatkowo zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Emolienty to substancje, które pomagają zatrzymać wodę w skórze oraz chronią ją przed wnikaniem obcych substancji ze środowiska. Takie działanie uzyskują przez utrzymanie i odtworzenie płaszcza hydrolipidowego na powierzchni naskórka (Szepietowski  i in. 2011).

Emolienty Latopic® przeznaczone są do pielęgnacji skóry atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień. Jako jedyne na rynku zawierają metabolity bakterii Lactobacillus, które działają przeciwdrobnoustrojowo, ograniczając m.in. rozwój Staphylococcus aureus. Emolienty Latopic® zawierają też substancje przeciwświądowe – polidokanol  oraz kompleks przeciwświądowy, w którego skład wchodzą: olej arganowy, wosk z ziaren jęczmienia i ekstrakt masła shea. Substancje te działają w siedmiu kluczowych dla zdrowia skóry obszarach m.in. wpływają na jej prawidłowe nawilżenie, natłuszczenie i odżywienie. Dodatkowo poprzez uzupełnienie w naskórku warstwy lipidów przyczyniają się do regeneracji uszkodzonego naskórka, łagodzenia świądu i niwelowania podrażnień.

Preparaty Latopic® zawierają też szereg innych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Masło shea uzupełnia niedobór lipidów międzykomórkowych, nawilża, natłuszcza oraz regeneruje skórę. Alantoina oraz pantenol przyczyniają się do regeneracji naskórka, ponadto wykazują działanie kojące. Witamina E ujędrnia, a oliwa z oliwek natłuszcza skórę. Olej parafinowy zawarty w Emulsji do kąpieli Latopic®  otula skórę ochronnym filmem i tym samym ogranicza przeznaskórkową utratę wody.

W skład specjalistycznej linii emolientów Latopic® wchodzą następujące produkty: krem do twarzy i ciała, emulsja do ciała  oraz emulsja do kąpieli.

Artykuł sponsorowany

Strony: 1 2

5komentarze
 1. Aneta Jackiewicz

  8 kwietnia 2015 at 06:57

  Właśnie jestem w ciąży i czekam na przyjście mojego niemowlaka, rady dotyczące tego jak dbać o jego skórę na pewno bardzo się przydadzą.

  Reply
 2. Joanna Szczepanik

  20 kwietnia 2015 at 10:03

  Gdy moja pociecha była mała, stosowałam się do większości wskazówek zawartych w artykule, teraz wiem, że postępowałam właściwie.

  Reply
 3. Matylda Dąbkowska

  21 kwietnia 2015 at 07:54

  Moje dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, więc bez emolientów ani rusz. Drogeryjne oliwki dla niemowląt są naszpikowane substancjami zapachowymi, które mogą podrażniać:(

  Reply
 4. Marzena Malicka

  21 kwietnia 2015 at 09:03

  Aneta doskonale Cię rozumiem, sama przechodziłam przez to jeszcze pół roku temu, szkoda że wtedy nie przeczytałam takiego artykułu, byłabym znacznie mądrzejsza

  Reply
 5. Marieta Adamczyk

  27 kwietnia 2015 at 13:19

  Moja znajoma podawała swojemu dziecku Latopic doustny i po kilku miesiącach kuracji zauważyła pierwsze efekty.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij