Alergia u dzieci SZKOŁA I RÓWIEŚNICY

Problemy dorastających alergików

Problemy dorastających alergików

Alergia w młodym wieku

Osoby, które borykają się z alergią od wczesnego dzieciństwa łatwiej uczą się z nią żyć i szybciej dostosowują się do nowej sytuacji. Mimo to dzieci są też bardzo wrażliwe psychicznie i podatne na oddziaływanie swojego lokalnego środowiska.

Alergia wymaga zachowania większej ostrożności, nakłada na chorego obowiązek regularnego przyjmowania leków, a także powoduje ogromny psychiczny dyskomfort związany z lękiem przed ostrymi i niespodziewanymi reakcjami organizmu.

Choroba powoduje duży stres u młodych ludzi. To wszystko sprawia, że alergicy mogą mieć poczucie niedoskonałości względem swoich rówieśników.

Problemy dorastających alergików

Kompleksy alergików

Młodzi alergicy narzekają najczęściej na trudności w koncentracji i problemy w nauce, szybkie męczenie się, częste zmiany nastrojów i kłopoty ze snem. Wśród młodzieży z alergią dużo częściej występują objawy depresji, lęki i silny niepokój związany z własnym stanem zdrowia oraz akceptacją rówieśników.

Uczniowie borykający się z problemami alergicznymi mogą rzadziej angażować się w aktywność społeczną i rzadziej uprawiają sport. Są znacznie bardziej nieśmiali i częściej mają problemy z koncentracją i skupieniem na jednej rzeczy.

Jednak głównym obszarem kompleksów u dzieci jest przede wszystkim fakt, że nie mogą robić tego samego, co ich rówieśnicy oraz muszą bardziej uważać na swoje zdrowie.

Problemy dorastających alergików – jak je rozwiązać?

Jakość życia młodych alergików znacznie poprawia się poprzez właściwe leczenie – przyjmowanie leków, unikanie alergenów, odczulanie. Mimo wszystko kompleksy oraz lęki związane z chorobą nie mijają tak łatwo. Warto rozmawiać z dzieckiem o alergii i jego stanie zdrowia.

Problemy dorastających alergików

Najważniejsza jest szczerość oraz wsparcie w trudnych chwilach. Młody alergik musi jak najwięcej wiedzieć o swojej chorobie – nie tylko jej objawach, które widzi na co dzień, ale także przyczynach. Tylko zrozumienie alergii oraz tego, co dzieje się z organizmem młodego człowieka pomoże mu oswoić swoje lęki i pokonać kompleksy.

Warto kierować zainteresowania dziecka na dziedziny, w których może się wykazać. Dzięki temu wrażenie, że młody alergik jest gorszy szybko minie, a rówieśnicy dostrzegą inne jego zalety.

M. Witczak