palenie w ciąży

W czasie ciąży kobieta powinna zadbać o siebie i dziecko. Stosowanie jakichkolwiek używek nie jest więc najlepszym pomysłem. Palenie w ciąży – jak szkodzi dziecku?

Palenie w ciąży

Nawet co trzecia kobieta popala papierosy w ciąży. Ten wyjątkowy stan i oczekiwanie na poród powinny skłonić przyszłą mamę do rzucenia nałogu. Każdy lekarz zwróciłby uwagę na palenie w ciąży. Wszelkie używki, w tym papierosy są bowiem szkodliwe nie tylko dla organizmu matki, ale także jej nienarodzonego dziecka. Kobiety niekiedy twierdzą, że nie opłaca się rzucać palenia w ciąży,inne z kolei odczuwają wstręt do papierosów właśnie w tym okresie. Nawet w trakcie ciąży opłaca się zrezygnować z nałogu,ponieważ jego skutki mogą być bardzo widoczne.

Palenie w ciąży – jak szkodzi dziecku?

Palenie w ciąży to zatruwanie organizmu dziecka. W końcu papierosy nie należą do zdrowych produktów, to używki, które wywołują zmiany w organizmie, a także prowadzą do rozwoju nowotworów i chorób układu oddechowego. Nasza pociecha z pewnością odczuje skutki palenia tytoniu w ciąży. Dziecko nie otrzymuje wtedy wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu.

Mniejsza ilość tlenu powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, wówczas maluch z trudem łapie powietrze. Nie może oddychać swobodnie. Może się krztusić, a jego serce będzie szybciej bić, co również nie jest wskazane. Do płodu nie dochodzi niezbędna ilość powietrza.

Papierosy zawierają mnóstwo szkodliwych substancji, w tym także rakotwórczych, które w żadnych wypadku nie służą organizmowi dziecka. Podczas palenia, substancje z papierosów przenikają przez łożysko i przedostają się bezpośrednio do organizmu dziecka.

Dzieci kobiet, które palą w ciąży rodzą się znacznie mniejsze, od tych niepalących. Podatniejsze są na choroby wieku wczesnodziecięcego oraz niemowlęcego. Ponad to istnieje ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży czy martwego płodu. Może dojść do samoistnego poronienia lub licznych komplikacji podczas ciąży czy porodu.

papierosyPalenie w trakcie ciąży niesie poważne ryzyko śmierci dziecka po porodzie, urodzenia martwego dziecka czy zespołu nagłej śmierci niemowlęcej, czyli tzw. śmierci łóżeczkowej. Konsekwencje palenia mogą więc być tragiczne.

Każda kobieta spodziewająca się dziecka, lub planująca zajście w ciąże powinna myśleć o zdrowiu dziecka i siebie samej. Palenie papierosów niesie ze sobą tak poważne skutki, że sama ich świadomość powinna skłonić panie do rzucenia nałogu. W końcu nie ma większego szczęścia, niż urodzenie zdrowego dziecka, które będzie się prawidłowo rozwijać.

Katarzyna Antos