pić alkohol

Wiele kobiet rezygnuje z picia alkoholu na czas ciąży, ponieważ tak zalecają lekarze. Jego szkodliwość została potwierdzona wielokrotnymi badaniami, ale w ciąży pojawiają się pytania, czy kieliszek wina może zaszkodzić w tym stanie? Czy w ciąży można pić alkohol?

Alkohol szkodzi nie tylko ciężarnym

Doskonale wiemy, że alkohol nie służy naszemu zdrowia. Nie ma znaczenia, czy mowa o kobiecie w ciąży, czy też nie. To potwierdzony naukowo fakt, dlatego kobiety w ciąży, wyczekujące na poród, zwykle całkowicie rezygnują z picia alkoholu w czasie ciąży. I choć nie ma stwierdzonego progu bezpieczeństwa ilości spożycia alkoholu przez ciężarną, panie wciąż zastanawiają się, czy rzeczywiście odrobina napojów wyskokowych nie zaszkodzi dziecku. U kobiet, które regularnie spożywały alkohol w ciąży, można było zaobserwować różne zmiany w prawidłowościach rozwoju dziecka oraz przebiegu samej ciąży. Alkohol potrafi wyrządzić nieodwracalne zmiany w organizmie, co przekłada się na życie dziecka, na jego dalszych etapach.

Czy w ciąży można pić alkohol?

Każdy lekarz powie, że w ciąży nie powinno się spożywać alkoholu, nie ważne czy chodzi o wino, piwo czy inne trunki. Argumentem jest ryzyko wad u dziecka. Zwiększa się ono,gdy kobieta sięga po alkohol, szczególnie gdy następuje to regularnie. Nawet okazjonalne wypicie kieliszka może przyczynić się do powstania zaburzeń ciąży. Wiadomo, że im większa ilość alkoholu, tym większe, negatywne skutki jego spożycia. Abstynencja na czas ciąży jest więc najlepszą decyzją, jaką może podjąć kobieta, spodziewająca się dziecka. Przyszła mam pragnie, by ciąża przebiegała bezproblemowo, a dziecko rozwijało się w pełni prawidłowo. Jeśli więc można wyeliminować wszelkie czynniki, które zagrażają zdrowiu dziecka, najlepiej to uczynić. Alkohol jest na takiej liście, wraz z innymi używkami, takimi jak papierosy czy narkotyki.

czy w ciąży można pić alkoholPozostaje jeszcze kwestia piwa bezalkoholowego, które nie zawiera szkodliwych związków,lub ich minimalna ilość. Czy więc kobieta w ciąży może sięgnąć po takie napoje? Przy małej ilości alkoholu, szkodliwość dla płodu jest praktycznie niezauważalna. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że organizm kobiety w ciąży może różnie reagować na przyjmowane substancje. Czy warto więc ryzykować zdrowiem swoim i dziecka dla chwili przyjemności? Na to pytanie, niech odpowie sobie każda przyszła mama.

Katarzyna Antos