Psychologia

Oznaki, że twoja relacja z rodzicami nie jest zdrowa

Oznaki, że twoja relacja z rodzicami nie jest zdrowa

Mogłoby się wydawać, że wraz z osiągnięciem pełnoletniości oraz zdobyciem pracy, która zapewnia niezależność finansową, stajemy się całkowicie wolni. Niestety, nie wszystkie osoby potrafią odciąć pępowinę i wejść  w relacje partnerskie ze swoimi rodzicami. Przedstawiamy oznaki, że twoja relacja z rodzicami nie jest zdrowa.

Oni szukają ci pracy

Jeśli to rodzice chcą decydować, gdzie będziesz pracował, to znaczy, że nie wyznaczyłeś im wyraźnej granicy, której nie można przekraczać. Osoby niezależne nie boją się powiedzieć – mamo, to moje życie, spełnienie daje mi praca w kreatywnym zawodzie, nie chcę być urzędnikiem, nawet jeśli to gwarancja pewnej pracy. Wypełnianie dokumentów do nie moja bajka, bo strasznie mnie nudzi.  Niestety, wiele osób w ogóle nie potrafi sprzeciwić się woli rodziców, brakuje im poczucia sprawczości.

Oni szukają ci partnerki

Niektórzy rodzice przechodzą samych siebie, szukając swojemu synowi partnerki. Nie przyjdzie im do głowy, że on po prostu nie znalazł nikogo godnego uwagi. Być może nie chce się teraz z nikim wiązać, bo nie ma na to czasu, woli skoncentrować się na życiu zawodowym. Poza tym może preferować mężczyzn i być gejem. Wnikanie w tak prywatne obszary życia dorosłego dziecka świadczy o zaborczości rodziców. Oni nie rozumieją, że ich syn czy córka są pełnoletni i sami na siebie zarabiają.

Chcą, abyś prosił ich o zgodę na wyjazd

Chociaż sam na siebie zarabiasz, masz poprosić rodziców o zgodę na wyjazd z kolegami do Ostravy. Oni muszą wiedzieć, z kim jedziesz, czy ich rodzice o tym wiedzą etc. To także świadczy o zaborczości rodziców. Oni nie wierzą, że potrafisz podejmować dobre decyzje i jesteś osobą racjonalną.

Kontrolują z kim się spotykasz

Jeśli rodzice muszą wiedzieć, z kim wychodzisz, gdzie i po co, o której wrócisz do domu, to wciąż nie odciąłeś pępowiny. Trzeba im uświadomić, że zależy ci na kontakcie z nimi, ale nie powinni tak mocno ingerować w twoje życie, w końcu jesteś osobą dorosłą.

Zabraniają ci wykonania tatuażu

Gdy jesteś osobą pełnoletnią i sam na siebie zarabiasz, to rodzice nie mogą ci niczego zabraniać. Tatuaże mogą im się nie podobać, ale to twoje ciało i ty decydujesz o tym, co się na nim znajdzie.  Trzeba o tym powiedzieć rodzicom, jasno wyznaczając granice, których nie powinni przekraczać.

Obwiniają ciebie o swoje złe samopoczucie

Jeśli rodzic obwinia ciebie o to, że jest mu przykro, boli go serce, bo znów pojechałeś na wczasy za granicą bez twojej zgody, nie bierz tego do siebie. To zwykły szantaż emocjonalny, poprzez który rodzice chcą wpłynąć na twoje postępowanie. Nie pozwól na to!