Dlaczego introwertycy mają trudniej w życiu

Introwertyzm jest uwarunkowany genetycznie. Nasz temperament jest stały, jednakże pewne czynniki środowiskowe – wychowanie, zawód miłosny, hejt w szkole, mogą przyczynić się do ukształtowania takiej, a nie innej osobowości. Wokół introwertyków narosło sporo mitów. Wiele z tych stereotypów jest niezwykle krzywdzących. Dlaczego introwertycy mają trudniej w życiu?

Introwertycy są postrzegani jako aspołeczni

Introwertycy łatwiej męczą się w towarzystwie innych ludzi. O ile przebywanie z bliską przyjaciółką jest dla nich komfortowe, o tyle spędzanie czasu z grupą osób, których nie znają, jawi się jako katorga. To właśnie z tego powodu introwertycy unikają udziału w koncertach i imprezach w klubie. W związku z tym, iż przekładają sobotę z książką nad wyjście ze znajomymi do pubu, uchodzą za jednostki aspołeczne. To nieprawda, że introwertycy nie lubią innych ludzi. Możemy być ich najlepszymi przyjaciółmi, ale musimy liczyć się z tym, że druga strona niekoniecznie lubi przebywać w tłumie. Jeśli chcesz spotkać się z introwertykiem, wybierz spokojne miejsce i nie ściągaj większej grupy znajomych.

Introwertykom trudno udzielić szybkiej odpowiedzi na pytanie

Mózg introwertyków działa nieco inaczej. Każdy z nas ma do czynienia z pamięcią krótkotrwałą i długotrwałą. Krótkotrwała przechowuje bieżące informacje, a długotrwała informacje z przeszłości. U introwertyków proces przetwarzania zapytania i znalezienia na nie trafnej odpowiedzi przebiega nieco wolniej. Dlatego też nie lubią oni być wyciągani do odpowiedzi znienacka. Bardzo często introwertycy dysponują ogromną wiedzą, ale nie chcą popełnić błędu, więc dokładnie przetwarzają wszystkie informacje. Ekstawertyk szybciej udzieli odpowiedzi na twoje pytanie, ale może być ona mniej przemyślana.

Introwertyków krępują wystąpienia publiczne

W dzisiejszych czasach każdy z nas musi czasem wystąpić publicznie. Problem ten pojawia się już na etapie szkolnych referatów oraz prezentacji na studiach w ramach zajęć seminaryjnych.  Później towarzyszy nam nieustannie w życiu zawodowym. Ekstrawertycy lubią przemawiać i chętnie to robią. W wystąpieniach publicznych czują się jak ryba w wodzie. Jednak introwertycy często czują się skrępowani. Do swojego wystąpienia muszą się starannie przygotować. W jego trakcie są merytoryczni, ale jakakolwiek niespodzianka, która się pojawia, stanowi dla nich sporą przeszkodę.

Small talk nie jest mocną stroną introwertyków

Podczas spotkań biznesowych small talk odgrywa kluczową rolę. Introwertycy nie lubią rozmawiać o niczym. Interesuje ich poruszenie konkretnego problemu. Dlatego czują się nieswojo, gdy przychodzi im opowiedzieć o pogodzie lub swoim mieście. Ekstrawertykom przychodzi to z łatwością. Na szczęście small talku można się nauczyć.

Introwertycy mniej spektakularnie okazują uczucia

Ekstrawertycy są bardzo emocjonalni. Bez jakiejkolwiek blokady wyrażają zarówno pozytywne, jak i negatywne uczucia. To czyni ich wiarygodnymi w oczach innych ludzi. W przypadku introwertyka jego intencje i uczucia dużo trudniej rozszyfrować. Tacy ludzie nie mają bowiem skłonności do spontanicznego okazywania czułości w miejscach publicznych.

Introwertycy uchodzą za zarozumiałych

Przez to, że introwertycy w pracy często skupiają się na wykonaniu konkretnego zadania, nie rozmawiają ze swoimi współpracownikami. To wystarczy, aby w ich oczach uchodzili za zarozumiałych i zadzierających nosa. Współpracownicy uważają bowiem, że introwertyk nie rozmawia z nimi, bo postrzega ich jako gorszych od siebie. W rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca.