Pojawienie się dziecka zmienia dynamikę każdego związku. Początkowo ciąża może wzbudzać wyłącznie pozytywne i łatwe do zaakceptowania emocje. Z czasem jednak zaczyna pojawiać się coraz więcej obaw. Przyszli rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko będzie zdrowe i czy uporają się z trudnościami, które z pewnością pojawią się na ich drodze. Jak pojawienie się dziecka wpływa na związek?
Spis treści:
- Jakie emocje budzi ciąża i z czego wynika ich ambiwalencja?
- Kryzys rozwojowy w ciąży – z czego wynika?
- Presja spoczywająca na ojcu
- Jak pojawienie się dziecka wpływa na związek?
- Kryzys w związku a rozdrażnienie wynikające z częstej zmiany planów
- Seks w ciąży – jakie generuje trudności?
- Sieć wsparcia społecznego – dlaczego bywa przydatna?
Jakie emocje budzi ciąża i z czego wynika ich ambiwalencja?
Ciąża i bycie rodzice generuje silne emocje u obojga partnerów. Kobieta, która spodziewa się dziecka, zastanawia się, czy maluszek przyjdzie na świat zdrowy i czy poradzi sobie z karmieniem piersią. Z kolei mężczyzna z czasem zaczyna dostrzegać, że także jego życie się zmieni. Będzie musiał zrezygnować z pewnych rzeczy dla dobra rodziny. Np., aby wesprzeć partnerkę w opiece nad maleństwem, przyjdzie mu zrezygnować z częstych wypadów z kolegami na mecz. Także wydatki będą wymagały bardziej racjonalnego i przemyślanego planowania. Na przyjemności w postaci nowej karty graficznej do komputera trzeba będzie odkładać przez dłuższy czas, gdyż lwią część domowego budżetu pochłoną akcesoria dziecięce.
Kryzys rozwojowy w ciąży – z czego wynika?
Kobieta szybciej wchodzi w rolę matki, gdyż czuje ruchy dziecka i w pewnym momencie zaczyna do niego mówić. Ciąża od początku narzuca jej sporo ograniczeń. Musi zrezygnować z serów pleśniowych i sushi ze względu na ryzyko obecności bakterii z rodzaju Listeria, które mogą wywołać poronienie. Ponadto ciało podczas ciąży się zmienia. Kobieta nie może już chodzić na długie spacery, nie łapiąc przy tym zadyszki. W pewnym momencie nie wchodzi też w żadne ze swoich ulubionych ubrań. Im ciąża bardziej zaawansowana, tym częstsze stają się wizyty w toalecie, gdy rozwijający się płód ma coraz mniej miejsca i naciska na pęcherz moczowy.
Presja spoczywająca na ojcu
Także przyszły ojciec zaczyna czuć ciążącą na nim presję. Nawet jeśli jego partnerka dobrze zarabiała, to na nim spocznie obowiązek utrzymania rodziny, gdyż w przypadku dłuższego urlopu macierzyńskiego wypłacane świadczenie stanowi zaledwie 80% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.
Jak pojawienie się dziecka wpływa na związek?
Kryzys rozwojowy w związku często pojawia się w momencie pojawienia się dziecka. Ciąża stanowi radosne wydarzenie, jednak towarzyszą mu spore zmiany. Partnerzy muszą pogodzić się ze stratą swojego dotychczasowego życia. Teraz będą mieli mniej czasu na bliskość i seks, obowiązki zaczną dominować nad przyjemnościami. Z drugiej strony każdy kryzys rozwojowy przynosi też radosne wydarzenia. Wychowywanie dziecka może również stać się niezwykle przyjemnym doświadczeniem, które scementuje relację. Kryzys w związku często pojawia się wskutek niezrozumienia. Każdy z partnerów skupia się na swoich obawach i trudnych emocjach, przez co przestaje dostrzegać te, z którymi boryka się ukochana osoba. Szczera rozmowa może bardzo pomóc obu stronom. Sprzyja też budowaniu bliskości w związku.
Kryzys w związku a rozdrażnienie wynikające z częstej zmiany planów
Kryzys w związku często pojawia się również tam, gdzie para prowadziła bardzo poukładane życie. Wszystko planowała z większym wyprzedzeniem. Ważne wydarzenia zapisywała w kalendarzu, aby o nich nie zapomnieć. Pojawienie się dziecka wymusza większą elastyczność psychologiczną. Trzeba pogodzić się z tym, że nie zawsze uda się zrealizować wcześniej ułożony plan dnia. Mogą pojawić się trudności z gotowaniem obiadu, gdy maluszek dostanie kolki. Zmianom planów często towarzyszy rozdrażnienie, które może przełożyć się na częstsze kłótnie w związku. Dzieje się tak szczególnie wówczas, gdy pewne emocje pozostają nieuświadomione.
Seks w ciąży – jakie generuje trudności?
Niewątpliwie poruszając zagadnienie związane z tym, jak pojawienie się dziecka wpływa na związek, nie sposób uniknąć wątku seksualności. Ta często ulega sporym modyfikacjom. Kobieta podczas ciąży może nabrać ogromnego apetytu na seks, przez co jej partner może odnieść wrażenia, że jej oczekiwania przekraczają jego możliwości. Czasem też zdarza się, że przyszła mama kiepsko się czuje lub zaczyna negatywnie oceniać swoje zmieniające się ciało. Kompleksy, w jakie wpada, zniechęcają ją do aktywności seksualnej. Zanik pożycia w związku jest szczególnie dotkliwy dla mężczyzn. W ich przypadku seks bywa traktowany jako sposób wyrażania miłości. Gdy kobieta odmawia współżycia, samoocena mężczyzny gwałtownie spada. Otwarta komunikacja w związku sprawdza się również w tym przypadku. Omawiając swoje potrzeby i trudności, można uniknąć wielu nieporozumień.
Sieć wsparcia społecznego – dlaczego bywa przydatna?
Kryzys rozwojowy w związku, który pojawia się wraz z wiadomością o ciąży lub w momencie narodzin dziecka, dużo łatwiej przejść, otaczając się siecią wsparcia. Mogą to być inne pary, które wychowują maluszki i w rezultacie mogą podzielić się swoim cennym doświadczeniem. Zresztą już sama świadomość, że inni przechodzą przez podobne problemy w związku, może okazać się bardzo wspierająca.