leczenie atopowego zapalenia skóry

Suchość dziecięcej skóry, świąd, różnego rodzaju wypryski – wszystko to może świadczyć o tym, że Twój maluch zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. To choroba przewlekła, jednak jej przebieg można znacznie załagodzić, minimalizując objawy. Sprawdź, jakie dokładnie symptomy mogą świadczyć o AZS i dowiedz się, jak z nim postępować.

Warto podkreślić jedną istotną rzecz: nie każdy wyprysk na skórze Twojego dziecka musi od razu oznaczać, że cierpi ono na atopowe zapalenie skóry. Często też podrażnienie naskórka, czy narażenie na alergeny kontaktowe, prowadzą do rozwoju wyprysku. Rozpoznanie AZS nie jest proste, wymaga znajomości obrazów klinicznych wielu chorób skóry i przeprowadzenia diagnostyki różnicowej oraz umiejętności zebrania rzetelnego wywiadu chorobowego w rodzinie. Dlatego w przypadku podejrzenia AZS wskazana jest konsultacja dolegliwości z lekarzem pediatrą. To on przeprowadzi diagnostykę i wskaże właściwy kierunek leczenia. Odpowiednie podejście do problemów skórnych doprowadzi do wyeliminowania objawów.

Diagnostyka AZS: na co zwrócić uwagę?

Jak pokazują statystyki, choroby alergiczne (a do nich zaliczamy AZS) dotykają coraz większy odsetek populacji. Szacuje się, że obecnie na atopowe zapalenie skóry może chorować od 12 do 24 % mieszkańców Europy.*

Jego najważniejsze objawy to:

  • uporczywy, przewlekły świąd skóry, który sprawia, że dziecko staje się niespokojne,
  • bardzo suchy, podrażniony naskórek,
  • bardzo duża wrażliwość skóry – zarówno na substancje drażniące, jak i np. ubranka z wełny,
  • w stanie przewlekłym: ogniska z pogrubiałą skórą, delikatne złuszczanie się naskórka,
  • zmiany zapalne czerwieni warg,
  • opuchnięte powieki,
  • nasilanie się swędzenia pod wpływem potu, zmiany temperatury,
  • pogorszenie stanu skóry w sytuacjach stresowych.

Warto podkreślić, że jeśli jedno z rodziców ma skłonność do alergii lub samo ma atopową skórę, prawdopodobieństwo, że maluch odziedziczy ten problem jest dość wysokie – z uwagi na to, że choroba również ma charakter genetyczny.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Gdy AZS związane jest z alergią pokarmową konieczna jest dieta eliminacyjna. Gdy schorzenie zostanie zdiagnozowane, w jego leczeniu objawowym stosowane są zazwyczaj dwie substancje. Po pierwsze – emolienty (preparaty natłuszczające skórę), a po drugie – dermokosmetyki dostosowane do potrzeb skóry atopowej. Gdy objawy są intensywne, może zajść konieczność podania (najczęściej również w postaci maści lub kremu) glikokortykosteroidów (potocznie nazywamy je sterydami).Te muszą być jednak bardzo precyzyjnie dobrane – tak, by nie wywołały więcej szkód niż pożytku. Coraz częściej lekarze sięgają również po terapię z wykorzystaniem tzw. inhibitorów kalcyneuryny. Ponadto, konieczne może się okazać korzystanie z maści z witaminą A, antybiotyków czy preparatów przeciwgrzybicznych.

Atopowa skóra oznacza również specjalną pielęgnację – nawet w okresach zanikania objawów. Sięgać warto po kosmetyki przystosowane do potrzeb skóry atopowej oraz środki o pH 5,5. Najlepiej skonsultować swój wybór z lekarzem. Tak, by mieć pewność, że produkty nie podrażnią skóry malucha.

Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl

Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz  gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu  karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

* Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci, dr med. Dorota Jenerowicz, lek. med. Adriana Polańska
Katedra i Klinika Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci