Lifestyle

Nowy szczep COVID-19 rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii

Nowy szczep COVID-19 rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii

Wirusy mają to do siebie, że łatwo i szybko mutują. W przypadku mutacji mamy do czynienia z przypadkową zmianą w materiale genetycznym. Może zwiększać ona zjadliwość wirusa lub jego infekcyjność, ale też osłabiać. Niestety, nowy szczep COVID-19, który rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, dużo łatwiej rozprzestrzenia się wśród ludzi. Jego infekcyjność jest aż o 70% wyższa.

COVID-19 zmutował w Wielkiej Brytanii

Naukowcy od początku epidemii wspominali o tym, że COVID-19 może w każdej chwili zmutować. Niestety, w tym wypadku mamy do czynienia z mutacją, która zwiększa infekcyjność wirusa. Na szczęście dotychczasowe badania pokazują, że nowy szczep COVID-19 choć łatwiej zaraża kolejne osoby, nie jest bardziej zjadliwy. Oznacza to, że niebawem może dojść do przepełnienia szpitali w Wielkiej Brytanii oraz w innych państwach europejskich, ale nie powinno to skutkować cięższym przebiegiem choroby. Oczywiście, im więcej osób ulegnie zakażeniu, tym więcej umrze, chociaż wskaźnik śmiertelności wciąż pozostaje bez zmiany, bo wynika to z prostej arytmetyki. 4,5% ze 100 osób to mniej niż z 4,5% z 10 000 osób.

Czy szczepionka będzie działała na nowy szczep COVID-19?

Naukowcy przekonują też, że szczepionka przeciwko COVID-19 powinna działać też na zmutowany szczep koronawirusa. Wynika to z faktu, iż uwrażliwia system odpornościowy na kilka kluczowych genów COVID-19. Nawet jeśli jeden z nich uległ mutacji, to pozostałe zapewne nie uległy dużej zmianie.

Kolejne państwa europejskie zamykają się na podróżnych z Wielkiej Brytanii

Ze względu na szybko rozprzestrzeniający się szczep COVID-19 kolejne państwa europejskie zamykają się na podróżnych z Wielkiej Brytanii. Sprawa jest o tyle trudna, że trwa okres przedświąteczny i wiele osób wraca w rodzinne strony, aby spotkać się z krewnymi.  Niestety, Polska zamyka się dopiero dziś o północy. Część Polaków z Wielkiej Brytanii już zdążyła wrócić, część przyleci jeszcze dziś. Niestety, istnieje ogromne ryzyko, że wśród podróżujących do naszego kraju choć kilka osób jest zakażonych nowym szczepem COVID-19, a że przeskakuje on dość szybko z osoby na osobę, to zarażą się ich współpasażerowie w samolotach oraz krewni, którzy rozniosą to po miejscach pracy i swoich znajomych.

Zamknięcie drogi lądowej łączącej Wielką Brytanię z Francją

Droga lądowa z Wielkiej Brytanii do Europy jest zamknięta. Nikt nie przejedzie kanałem La Manche. Niestety, na granicy ugrzęźli też przewoźnicy z towarem do angielskich sieci handlowych. Oznacza to spore straty gospodarcze, ale też brak towaru w Wielkiej Brytanii. Nic dziwnego, że mieszkańcy tego kraju ustawiają się w gigantycznych kolejkach do sklepów.

Masowa panika w Wielkiej Brytanii

W regionie Wielkiej Brytanii, gdzie stwierdzono nowy szczep COVID-19, zostaną wprowadzone kolejne restrykcje.  Jego mieszkańcy nie będą mogli przemieszczać się w inne części kraju i świata. Gdy to ogłoszono, wybuchła panika, ludzie szturmowali dworce oraz lotniska.

Gdzie poza Wielką Brytanią wykryto nowy szczep COVID-19?

Nowy szczep COVID-19 został wykryty nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też w Australii, Danii i Holandii.  Niebawem może rozprzestrzenić się na cały świat, a konsekwencje tego będą daleko idące. Nawet najlepszy system zdrowotny nie wytrzyma, gdy dojdzie do dużej liczby zakażeń w tym samym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *