Pixabay

Tarczyca, czyli jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego, jaki znajduje się w organizmie człowieka, zlokalizowany na przedniej części szyi, może przysporzyć wielu problemów. Stanowi jeden z najważniejszych elementów w gospodarce hormonalnej człowieka, dlatego też zaburzenie jej działania może skutkować w wiele nieprzyjemności i dolegliwości mających negatywne działanie na cały organizm. Statystyki pokazują, że kobiety częściej muszą zmagać się z chorą tarczycą niż mężczyźni. Zaleca się regularne wykonywanie badań tarczycy, aby w razie ewentualnej choroby, jak najszybciej wdrążyć odpowiednie leczenie, które pozwoli pozbyć się schorzeń. Jeśli czujesz, że z Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo, endokrynologia Warszawa pomoże Ci wyleczyć zaburzenia tarczycy, w tym niedoczynność czy też nadczynność, których objawy często są ze sobą mylone.

Przyczyny chorób tarczycy

Przyczyn niedoczynności tarczycy jest wiele. Jedną z nich jest choroba Hashimoto, o której dużo się mówi ostatnimi czasy, gdyż duża część kobiet się z nią zmaga. Hashimoto latami niszczy tarczycę, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. Innymi przyczynami są: operacyjne usunięcie tarczycy, leczenie jodem promieniotwórczym czy też różnego rodzaju zapalenia tarczycy. Nadczynność natomiast może być spowodowana chorobą Gravesa-Basedowa, która jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Poza tym wole guzkowe lub rozlane toksyczne, zapalne choroby tego gruczołu, zbyt duże dawki hormonów tarczycy oraz spożywane w nadmiarze ilości jodu.

Niedoczynność tarczycy

Do niedoczynności tarczycy dochodzi, gdy produkcja hormonów tego gruczołu jest zmniejszona. Skutki mogą być różne, a samo w sobie zaburzenie może mieć wpływ na wszystkie narządy ludzkiego organizmu. Objawów jest wiele i często mogą one być dla człowieka mylące, dlatego też najlepiej jest wykonać badania. Najczęstszymi objawami są: obniżenie nastroju; przewlekłe poczucie zmęczenia; ciągłe uczucie chłodu, przede wszystkim w stopach i dłoniach; zwiększenie masy ciała; łamliwe paznokcie i wypadające włosy; zaparcia; zwiększona męczliwość; zmniejszone libido; nieregularne miesiączkowanie. Jak widać, objawy niedoczynności tarczycy, mają wpływ na wiele narządów, co tylko przysparza problemów w postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest chorobą, która, w przeciwieństwie do niedoczynności, rozwija się, gdy produkcja hormonów tarczycy jest zwiększona. Dolegliwości spowodowane nią, mogą przysporzyć wielu nieprzyjemności dla człowieka. Nadczynność podobnie jak niedoczynność znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Do objawów zalicza się elementy takie jak: nadmierna potliwość, spowodowana przyspieszoną przemianą materii; drżenie rąk; wzmożona drażliwość; znacznie przyspieszone bicie serca; duszności; nieregularne miesiączkowanie; mięśnie nóg stają się osłabione; biegunki i zaparcia; łzawienie oczu; pogorszona kondycja włosów i paznokci.