Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Nie tylko sierść zwierząt uczula

Nie tylko sierść zwierząt uczula

Jak uczula sierść zwierząt?

Pojęcie „uczulenie na sierść zwierząt” jest potoczne i nie oddaje w pełni tego, czym jest alergia w przypadku zwierząt. Paradoksalnie sierść sama w sobie nie zawiera żadnych uczulających składników – jest tylko nośnikiem alergenów zawartych w ślinie, moczu, naskórku, wydzielinach gruczołowych czy krwi naszych pupili. Mitem jest twierdzenie, że istnieją nieuczulające odmiany kotów czy psów, np. zwierzęta posiadające włosy zamiast sierści. Nawet najmniejsza ilość alergenu może spowodować wystąpienie objawów alergii, a warto wiedzieć, że zwierzęce alergeny są bardzo silne. Osoby wrażliwe mogą odczuwać dolegliwości nawet w miejscach, gdzie tylko chwilowo przebywały zwierzęta.

Nie tylko sierść zwierząt uczula

Objawem alergii jest wystąpienie przynajmniej jednego z czynników po kontakcie ze zwierzęciem:

  • Kaszel i świszczący oddech
  • Zaczerwienione, swędzące oczy
  • Katar i kichanie
  • Uczucie zatkanego nosa, swędzenie

Jakie są przyczyny alergii na psa?

Głównym antygenem odpowiedzialnym za występowanie alergii jest występujący u psów Can f1. Źródłem alergenów u psów są: naskórek, mocz, ślina, krew i odchody. Rasy, które produkują znaczną ilość śliny oraz długowłose uczulają bardziej (długowłose także ze względu na pochłanianie innych alergenów). Nie ma „bezpiecznej” czy hipoalergicznej rasy psa.

Jakie są przyczyny alergii na kota?

U kota odkryto kilka antygenów odpowiedzialnych za powstawanie alergii wśród ludzi. Najważniejszym z nich jest Fel d1, który występuje w gruczołach łojowych i ślinie. Pozostałe antygeny są związane z kocimi odchodami, moczem, krwią i naskórkiem. Alergeny u kotów są bardzo silne, produkowane w dużych ilościach i bardzo łatwo przenoszą się wraz z kurzem domowym. Najbardziej alergizujące są samce kotów, zwłaszcza niewykastrowane.

Nie tylko sierść zwierząt uczula

Jakie są przyczyny alergii na gryzonie?

U popularnych gryzoni, takich jak myszy, szczury, chomiki czy świnki morskie najczęściej źródłem antygenów jest mocz oraz naskórek, rzadziej ślina.

Aby zmniejszyć dolegliwości związane z atakami alergii, oprócz przyjmowania leków należy przestrzegać szczególnych zasad higieny w domu. Myć ręce po kontakcie ze zwierzakiem, nie dopuścić do przebywania pupila w sypialni, jak najczęściej sprzątać cały dom specjalnymi, antyalergicznymi detergentami oraz przynajmniej raz na dwa tygodnie kąpać zwierzę lub przecierać jego sierść mokrą szmatką.