Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Alergia u dzieci – przyczyny i objawy

Alergia u dzieci - przyczyny i objawy

Alergia u dzieci

Alergia, czyli nadmierna reakcja systemu obronnego organizmu na obecność antygenów, to jedna z najczęściej występujących chorób u dzieci. Szacuje się, iż około 30% niemowlaków i małych dzieci ma różnego rodzaju alergie.

Do najczęściej występujących zaliczyć trzeba alergie pokarmowe, układu oddechowego i skórne.

Przyczyny alergii u dzieci

Jeśli choć jedno z rodziców jest alergikiem, to istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie. Dziecko może się nawet uczulić już w łonie matki, tak więc jedna z często pojawiających się przyczyn alergii są predyspozycje genetyczne. Nie zawsze jednak dziecko ma alergię od urodzenia. Alergia może się pojawić wraz z rozwojem malucha.

Alergia u dzieci - przyczyny i objawy

Przyczyn pojawienia się alergii jest wiele, a w dużej mierze sprzyja im świat, w jakim żyjemy. Dorosły ma już wykształcony system obronny organizmu, ale dzieci jeszcze takowego nie mają i dlatego są bardziej narażone na wszelkie zewnętrzne warunki.

Alergii sprzyja zanieczyszczone środowisko, spaliny, dym tytoniowy, silne środki czyszczące, nieodpowiednie kosmetyki, roztocza (kurz). Przyczyną może być także wykształcenie złych nawyków żywieniowych i podawanie nieadekwatnych do wieku dziecka pokarmów.

Dzieci z miast chorują na alergię dlatego, że są bardziej narażone na spaliny, które uszkadzają błonę śluzową układu oddechowego. Z kolei u dzieci mieszkających na wsi częściej pojawia się alergia na pyłki roślin.

Objawy alergii u dzieci

Czasami trudno jest rozpoznać alergię u dziecka, dlatego trzeba być czujnym i je dokładnie obserwować. Dlaczego? Dlatego, że alergia może dawać takie same objawy jak inne choroby. Np. katar może być zwykłym katarem, ale może być też objawem alergii.

Rodzice muszą więc zwracać szczególną uwagę na objawy takie jak: kichanie, duszności, swędzący nosek, zapalenia górnych dróg oddechowych, niespokojny sen czy zapalenie spojówek. W sytuacji, kiedy tym objawom nie towarzyszy gorączka, to wtedy koniecznie należy się udać do specjalisty, bowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, że to alergia.

Alergia u dzieci - przyczyny i objawy

Objawy mogą być różnorodne, w zależności od tego, jaki to rodzaj uczulenia. Oprócz problemów z układem oddechowym mogą się także pojawić różne dolegliwości pokarmowe (wymioty, biegunka, wzdęcia) czy skórne (wysypka, zaczerwienienie skóry, swędzenie skóry).

Jeśli w rodzinie są alergicy, warto profilaktycznie zbadać dziecko. A aby nie narażać dziecka na alergie, należy podawać mu właściwe produkty żywnościowe, utrzymywać w domu porządek, używać delikatnych środków piorących i kosmetyków, nie palić przy dziecku i nie narażać go niepotrzebnie na spaliny czy inne zanieczyszczenia.

S. Sosnowska